T, 30.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Henrik Roonemaa: ärge pahandage telefoniga inimese peale

Henrik Roonemaa
Facebook Twitter
Comments
Henrik Roonemaa
Henrik Roonemaa Foto: Erakogu

Jõulud. Rõõmus perekond saabub autoga tõenäoliselt vanavanemate maja ette. Tervitatakse, kallistatakse, tassitakse asju autost tuppa. Pärast käiakse õues jalutamas ja võimalusel lumes mängimas, tehakse üheskoos jõulutoimetusi. Kõige selle keskel on teismeline perepoeg täiesti omas maailmas: pidevalt ninapidi iPhone’is. Ta nagu ei tee märkamagi, kui lõbus teistel tema ümber on, vaid vahib ainult oma telefoni. Kedagi ei paista see häirivat ka, ilmselt on see poisi tavaline olek.

Ühel hetkel kogunevad aga kõik teleri ette ning poiss paneb oma telefonist mängima video. Tuleb välja, et ta pole terve jõuluaja mitte lihtsalt telefoniga olnud, vaid pere jõulud üles filminud ja sealsamas telefonis ka soojaks ja südamlikuks klipiks kokku lõiganud. Selline oli tema kingitus oma perekonnale: jõulud, mis jäävad meelde.

Selle viimase nädala jooksul kõvasti arutelusid tekitanud klipi nimi on «Misunderstood» ehk «Vääriti mõistetud» ning tegemist on Apple’i jõulureklaamiga. Kui see ilmus, lõi see vaatajad kahte lehte. Ühed ütlesid, et Apple on tõepoolest vist ainus tehnoloogiafirma, mis tõesti inimesi mõistab ja oskab nendega inimlikult kõneleda. Teised aga leidsid, et Apple käitub häbematult: ise on ta sellise meid ja meie lapsi laastava sõltuvuse tootnud ja nüüd julgeb veel jõuluajal tulla seda lausa ülistama. Eks see reklaam tekitas nii tugevaid tundeid sellepärast, et meist pea igaüks on sellise olukorraga kokku puutunud. Me ju teame, mis tunne see on: olla ise päevad läbi telefonis või vaadata, kuidas mõni meie lähedane seda teeb. Ma olen kontsertidel käies tihti mõelnud, miks on hulk inimesi ostnud kalli pileti selleks, et Robbie Williamsit või Red Hot Chili Peppersit lauluväljakul hoopis läbi neljatollise ekraani vaadata. Kellele ja miks nad seda kõike kogu aeg filmivad? Miks nad eelistavad telefoniga klippide filmimist avatud mõtte ja silmadega kohal olemisele?

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles