K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mõistuse piirid

Olev Must
, Tartu Ülikooli sotsiaalpsühholoogia dotsent
Facebook Twitter
Comments
Raamat
Daniel Kahneman 
«Kiire ja aeglane mõtlemine» 
tõlkinud Jana Linnart 
457 lehekülge
Tänapäev, 2013
Raamat Daniel Kahneman «Kiire ja aeglane mõtlemine» tõlkinud Jana Linnart 457 lehekülge Tänapäev, 2013 Foto: Repro

Võimatu on täpselt teada, millest lähtuvad inimesed, kes langetavad otsuse, kellele ja mille eest anda Nobel. 2003. aastal, kui Nobeli majanduspreemia sai Daniel Kahneman, ei olnud maailm veel kogenud viimaste kümnendite suurimat majanduskriisi, mille haavu siiani parandatakse. Kümmekond aastat tagasi ei näidanud veel miski, et optimistlikult naiivsel laenamisel ja võlgu elamisel rajanev elulaad pole jätkusuutlik. Noil aastail ei räägitud, et mõni auväärne ­Euroopa riik võib sattuda pankroti äärele, sest ta on majanduslikult käitunud väga valesti.

Ent siiski, 2003. aastal, mil liitlasväed tungisid Iraaki, oleks ehk olnud mõistlik meenutada Kahnemani ja tema lähima mõttekaaslase Amos Tversky varasemalt kirjutatut: «Riskantsed valikud, näiteks kas võtta kaasa vihmavari või mitte, või kas alustada sõda või mitte, langetatakse eelteadmiseta nende tagajärgede kohta. Kuna sääraste tegude tagajärjed sõltuvad ebakindlatest sündmustest nagu ilm või vastase otsustavus, võib valiku langetamise akti konstrueerida kui nõustumist õnnemänguga, mis võib anda erineva tõenäosusega tulemusi. Seetõttu on loomulik, et riskiolukorras otsustamise uurimine on keskendunud valikutele rahaliste tulemuste ja määratud tõenäosusega lihtsate õnnemängude vahel lootuses, et need lihtsad probleemid toovad esile põhilised hoiakud riski ja väärtuse suhtes.» («Kiire ja aeglane mõtlemine», lk 412.)

Psühholoogia üks suurimaid väljakutseid on aidata mõista, kuidas inimene käitub erinevais olukordades, sh siis, kui tema tegudel on majanduslikud tagajärjed. Majandusliku käitumise seletamisel on olnud märkimisväärseid saavutusi, sest Nobeli majanduspreemia on antud kahel korral tööde eest, mis samahästi on nii psühholoogia kui majandusteadus. On oluline, et nende Nobelite andmist lahutab pea 30 aastat: 1978. aastal sai selle kõrge tunnustus Herbert Simon ja 2003. aastal Daniel Kahneman. Psühholoogia vaatepunktist tunnustati neid lähedaste panuste eest – nende tööd näitasid, et inimeste ratsionaalsus, st otsustamis- ja mõtlemisvõime on piiratud. Ja seda eelkõige olukordades, kus määramatuse aste on suur.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles