R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Teheran soojendas Kuningat

Facebook
Comments
«Kuningas sureb» Teheranis  Raivo E. Tamme kanda on lavastuses Narri roll.
«Kuningas sureb» Teheranis Raivo E. Tamme kanda on lavastuses Narri roll. Foto: R.A.A.A.M.

Seekord viis produtsent Märt Meos Teherani iraani lavastaja Homayun Ghanizadehi Eestis kirjutatud loo ja lavastuse «Kuningas sureb», mis Eestis esietendus 2012. aasta veebruaris. Selles mängivad Külli Reinumägi, Elina Reinhold, Margus Prangel, Egon Nuter ja Raivo E. Tamm.

Lavastus, mis Eestis suurt tähelepanu ei äratanud, oli Teheranis lavastaja Homayuni, siinse teatriuuendaja «kurikuulsuse» tõttu väga fookuses. Mängiti väikeses saalis ja kõik soovijad puupüsti täis ruumi vaatamas ei mahtunud.

Lavastus, mida paljud eestikeelsed teatrivaatajad, mina nende seas, võtsid kui lihtsalt ebaharilikku vormimängu, omandas, taas pean rõhutama, minu jaoks, nüüd ülemaailmse mõõtme. Kogu maailm on hullumaja, mida juhib külmetav kuningas, kes on keelanud ratta ja ringid. Seesama keelaja Kuningas tunnistab loos, et tahaks kuulata ümmarguselt plaadilt üht laulu, aga ta ise on reformidega lasknud plaadid hävitada. Üks reformide alguses antud käsk, et teadlased aretaksid sellised kanad, kes muneksid nelinurkseid mune, ei ole täidetud. Kanad keelduvad munemast...

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles