Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.10.2020
Uus-Meremaa ajakirjanik: Eesti luure teadmisel veeti Estonial relvasüsteeme (41) Eesti Uus piirang sunniks baare varem sulgema (2) Helme umbusaldamise plaani kohal on mustad pilved (50) Kohus saatis Ida-Virumaaal tegutsenud narkodiilerid pikaks ajaks vangi (1) Eesti lühiuudised (1) Urmas Reitelmann lahkub ERRi nõukogust (1) Haigekassa õppis hankeprobleemidest Majandus Majanduse lühiuudised Samsungil algab uus ajastu Võlgades Levikom vuntsib end 5G-konkursiks üles Eesti kerkib jõukuselt maailma 33. riigiks (3) Välismaa Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Leedu valimiste võitjat ootab ees põletatud maa (1) USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Leedu muudab kurssi (1) Hebo Rahman: Poolas toimuv pole okei (20) Kristi Raik: kas vaba maailm saab jälle juhi? (22) Jaan Männik: suurinvesteeringud vajavad tööjõudu, mida pole (4) Tarmo Pikner: murdumatu liit REGIONAALARENG ⟩ Toomas Koobas ja Margus Maasing: digitaristu väljaehitamine vajab riiklikku tervikplaani REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: ülikiire internet ei vaja riigipööret Marge-Marie Paas: Fanny de Sivers vääriks mälestusmärki REGIONAALARENG ⟩ Andres Metsoja: andmesideteenuse tagamine on riigi kohustus REGIONAALARENG ⟩ Raul Siem: kaabelvõrgu arendamine on prioriteet Kultuur Kultuuri lühiuudised Püstitati publikurekord: noorus, tuli ja sära klaverimuusika festivalil Vaataja, astu «Ümarlaua» kogukonda! (1) Krimilugu, mille kahtlusalused pärinevad KuKu klubist Jude Law võimas roll: inimhinge kõdunemise visuaalne ilu Sport Spordi lühiuudised Eesti motoäss leidis hooaja lõpus õige retsepti Soomlased nurisevad taas Rally Estonia majutuse hinna üle Tartu rattaklubi asendab Prantsusmaa hakklihamasinat Tervis Tervise lühiuudised Eesti lapsest kasvab närb liikuja ja passiivne lõbustuste vastuvõtja (1) Teadus USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Tartu Odavama paberkirja saatmist tuleb mitu päeva ette planeerida (1) Tanel Tein: pallaslaste toetuseks – vapruse, vabaduse, rõõmuga (1) Tulevik ja Tammeka läksid mängu ajal kähmlema, võidu võtsid tartlased Tartu lühiuudised Uus lodjakoda ehk väga suur vanaaegsete tööriistadega paadikuur Baskerville’ide koeraga pimedas nagisevas teatrisaalis Tartu kultuuri lühiuudised Lisete Reineberg: lõpetagem ajaga manipuleerimine (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eveli Saue: olümpiasportlase needus

4 min lugemist
Eveli Saue FOTO: Erakogu

Eesti koondise esinemine Sotšis ei ole olnud just kõige edukam, kui viisakalt väljenduda. Individuaalselt on jäänud esikakskümmend puutumata, pigem jäädi protokollide teise poolde. Oli ka positiivseid noote, mis jäid enamasti kategooriasse «noor ja lootustandev». Oli siis mõtet sellist koondist saata? Olümpia kui tasuta turismireis?

Tellijale Tellijale

Kõik Eesti olümpiasportlased on pühendunult treeninud vähemalt kümme aastat (mõni üksik noorem sportlane võib-olla vähem). Kümme aastat ühe turismireisi nimel iga päev treenida? Ilmselt saab ka lihtsamalt! Rääkimata siis hinnast – «tasuta turismireis» kutsub sportlaste perekondades ilmselt esile hüsteerilise naeru. Nende kõrvades kõlab see umbes nagu «tasuta kõrgharidus» kõikidele üliõpilastele ja nende vanematele: kõik need kümne aasta laagrid, võistlused ja varustus ei ole tasuta, rääkimata siis kulutatud ajast, närvidest ja tervisest.

Jah, osa maksavad sponsorid, aga sinna jõudmiseks on vaja eelnevalt päris mitu aastat investeerida. Omast kogemusest – lapsevanemate rahakotilt lahkusin aasta-paar enne esimest olümpiat ja üksikuid rahasüste tuli hiljemgi. Võrdluse mõttes – üks IT-miljonär, kes ostis omale ühe eksootilise riigi kodakondsuse ja seejärel üritas murdmaasuusatamises FISi norme täita, ei õnnestunud. Kuigi trenni ta tegi ja olümpia viimased mehed kaotasid võitjatele ikka kalendriga, kuid ühe aastaga ei viinud ta ennast isegi nende tasemele. Turismireis oleks olnud märksa lihtsam ja odavam.

Samuti ei otsusta sportlane päris ise, et hei, läheks olümpiale. Kõigepealt seab rahvusvaheline alaliit koostöös ROKiga igale alale kvalifitseerimistingimused, mida riik ja/või sportlane peavad täitma, et olümpiale pääseda. Laskesuusatamises jaotatakse riikidele kohad eelmise kahe MMi põhjal, esimesed 20 riiki saavad vähemalt neli stardikohta (meestel ja naistel on eraldi arvestus), järgmised kaheksa aga ainult ühe. Lisaks peab iga sportlane täitma individuaalse normi, mis oli vähemalt kahel rahvusvahelise tasemega võistlusel kaotusprotsent alla 20%. Üldiselt – ei ole väga karmid normid. Murdmaasuusatamises on eriti keeruline sportlaste edetabel, kus kohti jaotatakse riikidepõhiselt, mäesuusatamises jälle oma loogika jne.

26.10.2020 27.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto