N, 7.12.2023

Riigikohtu lahend hõlbustab kiirlaenude tühistamist kohtus

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riigikohtu eilne otsus kiirlaenude kohta tähendab, et kui laenu krediidi kulukuse määr on üle kuue korra suurem Eesti Panga keskmisest, siis ongi see tehing äärmiselt suure tõenäosusega tühine ja rohkem midagi tõendada vaja ei ole.

Varasemast oli olemas riigikohtu lahend, mille kohaselt eeldatakse, et poolte kohustuste väärtus on tasakaalust väljas siis, kui krediidi kulukuse määr ületab Eesti Panga määratavat keskmist kolm korda. Ainuüksi see kolmekordne ületamine ei muuda aga lepingut veel tühiseks, lisaks on vaja tuvastada ka laenuvõtja sundolukord, selgitas riigikohtu kommunikatsiooniosakonna juhataja.

Sundolukorra tõendamine on laenuvõtja jaoks raske, samuti võib laenuandja tõendada, et ka rohkem kui kolmekordne ületamine on põhjendatud. Selle kohta teataski riigikohus eile, et tõendamine ei saa seisneda ainult selles, et laenuvõtja sai lepingu tingimustest aru.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles