Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.12.2020
Täisnimekiri ⟩ Koalitsioon toetab abordivastaseid, kirikuid ja sporti (15) Eesti Estonia tulevane peadirektor: muusikateatri tase sõltub finantsvõimalustest, mis praegu on tagasihoidlikud (2) Eesti lühiuudised Saaremaa sai õ- ja ö-hääliku piiritähise Rahvasaadik Kallo süüdimõistmine ohustab rahvahääletust (1) Peeter Helme mõisteti lapse seksuaalse ahvatlemise eest tingimisi vangi (1) «Ei»-poole võit lubaks abielu mõistet laiendada (5) Linnajuhid süüdistavad Tallinna maine kuhtumises teineteist (1) Mitu päeva kadunud koer leiti Pärnus merest (1) Majandus Majanduse lühiuudised Naftakartell vaidleb: kas pumbata rohkem või mitte (1) Eestis on jätkuvalt Euroopa võimsaim palgalõhe (17) Eesti majanduslangus jäi kardetust väiksemaks Välismaa Välismaa lühiuudised Stoltenberg: NATO ees seisab peagi keeruline dilemma (1) Liberaalse konsensuse lõpp? (5) Hispaania erukindralid kaebasid vasakvalitsuse pärast kuningale Marin tõrjub süüdistusi võimupartnerite koroonahurjutamises (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ Ühe ajajärgu lõpp Henri Zeigo: tippharidus Verioralt Kristjan Luhamets: kuni surm meid lahutab... (2) Loretta Kruusimäe: unustame korraks need maskid, eks? (3) Renno Veinthal: Eesti teevad nutikaks insenerid Edward Lucas: Hiina kägistav haare (1) Rainer Kattel: maskid päästavad elusid ja majanduse Maarja Vaino: viletsus on vaataja silmades (13) Fookus REGIONAALARENG ⟩ Hannes Prits: kapitalil ei ole mitte ainult rahvus, vaid ka kodukoht REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: uue aja elumudel – mitmepaiksus REGIONAALARENG ⟩ Elu- ja karjääripööre pealinnast tagasi kodukanti REGIONAALARENG ⟩ Purtse pruulmeister: tootmise laiendamisel on kahjuks piirid ees (1) Kultuur Intervjuu ⟩ Mart Avi – rahvusvaheline mees (1) Tuule kätte jäetud head inimesed Ainult marionetid ja maskid? Sport Traagiline surm, mis päästis teise sportlase elu Spordi lühiuudised Arizona treener pelgab, et Kerr Kriisa jääb Euroopasse VIDEOD ⟩ F1 ajaloo suurimad avariid, kus piloodid kõlkunud elu ja surma piiril Tervis Tervise lühiuudised Eestis leitakse eesnäärmevähk enam kui tuhandel mehel aastas Tartu Reovesi näitab, et Tartu kandis on viiruse levik tõusuteel (3) Jüri Laurson: elektrivõrgu kallid liitumistasud pärsivad maale elama asumist Jaak Vilo: välistudengid – tulu või kulu Raadi rehvimägede lõpp paistab Politsei tabas päikeseparkide ehitustelt hulga illegaalseid töölisi Tartu lühiuudised Balti hokiliiga tegi Tartus ajalugu Telefonijaama uus omanik ei tea, mida hoonega pihta hakata Piirangud viivad üha enam tantsijaid ja lauljaid veebi Kunstnike liidu esimees andis ameti üle ja asub tööle kaitseliidus HÄÄLETUS ⟩ Valime koos Tartu aasta tegu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urmas Sutrop: kodakondsusest, põhiseaduslikust patriotismist ja keelest

2 min lugemist
Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop. FOTO: Egert Kamenik

Viimasel ajal kostab mitmelt poolt hääli, et Eesti riik peaks lõdvendama oma kodakondsuspoliitikat. Jagama seda vasakule ja paremale ka neile, kes pole selleks soovi avaldanud ega valda vähimalgi määral eesti keelt. Kodakondsus aitavat neil paremini osaleda Eesti saatuse määramisel, osaleda riigikogu valimistel jne.

Tellijale Tellijale

Eriti soovitav olla, et naturalisatsiooni korras kodakondsuse saanutel oleksid täpselt samasugused õigused nagu sünnipärastel Eesti Vabariigi kodanikel. Eelkõige ei tohtivat kord saadud kodakondsust enam kunagi ära võtta, mis siis, et nad siis ka Vene Föderatsiooni kodakondsuse võtavad.

Kostab ka hääli, et eesti keel ei olevatki Eesti kodakondsuse puhul enam üldse vajalik, peaasi et kodanikud põhiseadust austavad. Sellel põhineb ka pead tõstev kontseptsioon põhiseaduslikust patriotismist, mis ei pea keeleoskust enam tähtsaks. Iga kodaniku kohustuseks riigi ees on käituda vastavalt põhiseadusele ja oma tegevuses lähtuda selle väärtustest.

30.11.2020 01.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto