N, 1.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Köögiviljade kasvule mõjub hästi valgust selekteeriv filter

Margit Olle
Facebook Twitter
Comments
Värske salat.
Värske salat. Foto: Eno-Gerrit Link

Need, kes kasvatavad köögivilju külmkasvuhoonetes, teevad plaane suveks. Küttega kasvuhoonete omanikud aga planeerivad samal ajal juba järgmist kasvatusperioodi.

Katmikaianduse üks olulisemaid köögiviljakultuure on meie sügistalvist söögilauda rikastav lehtsalat. Paljud teadlased leiavad, et katmikalal salatit kasvatades saab kaltsiumipuudus peamiseks viljade kõrget kvaliteeti ja saagikust piiravaks teguriks. Kaltsiumipuuduse tõttu võib hävida kuni pool saagist.

Kaltsiumipuudus tekib tavaliselt kiire kasvu ajal taimekudedes, kuna kaltsium on omastatav passiivselt transpiratsiooniveega (vee aurustumisel jääb kaltsium lehtedesse) ning vanadest lehtedest noortesse ei liigu. Puudushaigust ei saa vältida mulla või lahuse kaudu omastatava kaltsiumikoguse suurendamisega.

Kaltsiumi omastamist mulla kaudu pärsib puudulik uute juurte lisandumine. Paljudel köögiviljadel arenevad seetõttu järgmised sümptomid: must-südamik selleril, kaltsiumipuudus salatil, pruunid leheservad aed-harakputkel, pruunid leheservad hiina kapsal, viljatipumädanik tomatil ja kaltsiumipuudus kurgil.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles