Sisukord
Kultuur
Postimees

Shakespeare 450!

2 min lugemist
Üllar Saaremäe ja olla või mitte olla. FOTO: MTÜ Kell Kümme

Kuigi maailma ühe suurima kirjaniku Wil­liam Shakes­peare’i täpne sünnikuupäev pole teada, oletatakse, et 26. aprillil ristitud poisslaps nägi ilmavalgust täna 450 aastat tagasi ehk siis 23. aprillil 1564. aastal.

Tellijale Tellijale

«Shakespeare on ju minu autor,» lausub Eesti viimane Hamlet ehk Rakvere teatri peanäitejuht Üllar Saaremäe, kes eelmisel suvel mängis Roman Baskini lavastuses nimiosa. «Näitleja Kaarel Karm ütles kunagi, et Shakespeare on üks lahe tüüp, kes kirjutas «Hamleti» talle. Ma päris nii uhkelt ei ütleks, aga Shakespeare on minu jaoks küll see vend, kelleta teatrit üldse olemas ei olekski. Alles pärast teada tulevad Moliére, Tšehhov, Pinter jne. Sest Shakespeare ütles, et kogu maailm on näitelava ja me kõik oleme näitlejad. Ja see on teatri kvintessents.»

Kui Saaremäe juhtuks mõnel tänavanurgal kokku Shakespeare’iga, siis kutsuks ta veini jooma. «Küsiksin talt erinevaid asju, näiteks millest ühed või teised ideed on alguse saanud. Selge see, et ta vastab, et luges midagi, kõik ei saa olla sündinud tema enda geniaalses peas, aga mind huvitab see, kuidas ta toimetas, kui palju ta mõtles kaduviku kättesaamise peale, selle kaduviku, mida ta tekstisse kodeerinud on. Seda küsiks küll. Aga arvan, et ta ei vasta midagi, teeks mulle ühe veini välja ja läheks edasi.»

23.05.2020 25.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto