E, 27.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: positiivne mõtlemine kaotab väärtusetud majad

Postimees
Juhtkiri: positiivne mõtlemine kaotab väärtusetud majad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Urmas Nemvalts

Saabumas on suvi, aeg, mil inimesed Eestis taas rohkem ringi liiguvad. Küllap on paljudele tuttavad vastandlikud emotsioonid, mida tekitavad kaunid korrastatud paigad vaheldumisi ilmselgelt tühjana seisvate lagunevate kortermajadega. Tihtipeale näeb niisuguseid tondilossistuvaid elamuid lausa meie kenade väikelinnade südames. Nende tekkele on aluse pannud okupatsiooniaeg ja plaanimajandus, mis tekitas kunstlikke asumeid, praegu aga süvendavad tendentsi rahvastiku vähenemine ja muud ääremaastumise nähud.

Kohapeal valitseb sageli minnalaskmismeeleolu, sest vaba kinnisvaraturg probleemi ei lahenda. Õieti turg lihtsalt ei toimi. Pooltühjade majade elanikud peavad leppima sellega, mis neil on. Pigem tekib kolemaju aja jooksul järjest juurde.

Õnneks leidub siiski ka neid, kes aktiivselt lahendusi otsivad. See, mis Tallinnast vaadates näib pelgalt esteetilise küsimusena, tähendab mõnes väiksemas kohas suuresti identiteeti ja üldist enesetunnet. Nii selgitab Valga linnaarhitekt Jiři Tintera mõtet, miks tuleks praegusel juhul toetada lammutustegevust, selmet ehitada. Idee on tühjadest majadest linnaruumis lahti saada, pakkudes nende praegustele elanikele uusi või renoveeritud sotsiaalseid elamispindu.

Märksõnad
Tagasi üles