N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Unistuste ettevõte võitleb ellujäämise nimel

Tõnis Oja
Facebook
Comments
Estonian Celli finantsdirektor Siiri Lahe poseerimas ettevõtte lõpptoodangu, pakitud haavapuidumassi taustal.
Estonian Celli finantsdirektor Siiri Lahe poseerimas ettevõtte lõpptoodangu, pakitud haavapuidumassi taustal. Foto: Erik Prozes

Nii nagu praegu käib madin selle ümber, kas Eesti saab endale LNG (veeldatud maagaasi) terminali ja kus see peaks paiknema, erutas kümmekond aastat tagasi üldsuse meeli tselluloositehas. Sellest pidi kujunema unistuste investeering, mis pidi andma meie majandusele uue käigu.

Valitsus arutas korduvalt, milliseid soodustusi võiks tselluloositehase rajajatele teha: importseadmetele käibemaksuvabastus, tehasele sobiva riigimaa tasuta eraldamine, kvalifitseeritud tööjõu väljaõppe toetamine. Lõpuks jäi siiski vaid üks soodustus – riik kindlustas fikseeritud hinnamehhanismiga toorme ehk haavapuidu.

Soodustuste eesmärk oli aidata Eestil konkureerida tehase rajamisel Lätiga. Toonane ajakirjandus kirjutas, et kahte tselluloositehast siia piirkonda ei mahu – emb-kumb endale investeeringu saab, naaberriik peab oma suu puhtaks pühkima.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles