R, 30.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rootslased müüvad diktaatoritele relvi

Tomm Sullivan/ AFP
Rootslased müüvad diktaatoritele relvi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Gripen-tüüpi hävituslennuk.
Gripen-tüüpi hävituslennuk. Foto: AFP/SCANPIX

Rootsi pole ainult üle maailma tuntud rahusobitaja ja lahke välisabi pakkuja, tegemist on ka suure  relvaeksportijaga, kelle klientide seas leidub inimõigusrikkumiste tõttu kritiseeritud riike. Rootsi on Iisraeli ja Venemaa järel relvade ekspordis elaniku kohta maailmas kolmandal kohal – õitsev relvatööstus on tekitanud rootslaste seas aga küsimusi mõningate riikidega relvaäri ajamise eetilisusest.

Linköpingis, Rootsi sõjatööstuskompleksi südames asuvas angaaris ehitavad Saabi tehnikud monteerimisliini uue generatsiooni Gripen-tüüpi hävitajatele, mille relvastust ja kommunikatsioonisüsteeme võib kirjeldada eelkõige kui tehnika viimast sõna. Just neid hävitajaid otsustas Prantsusmaa ja USA toodangule hiljuti eelistada ka Šveits, kuigi nädalavahetuse referendumil otsustas rahvas tehingu peatada.

Saab ja teised Rootsis tegutsevad firmad, nagu BAE Systems ja Bofors, on 21. sajandil olnud väga edukad. Ainuüksi möödunud aastal müüdi relvi ja kaitsetoodangut 55 riiki kokku 1,3 miljardi euro eest.

Märksõnad
Tagasi üles