K, 8.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pank mängis Matiga kokku

Oliver Kund
, reporter
Pank mängis Matiga kokku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rainer Vakra juhitud VEB fondi uurimiskomisjonil ei õnnestunud välja selgitada, mis ajendas Eesti Panka minema kaasa ärimees Aleksandr Mati skeemiga.
Rainer Vakra juhitud VEB fondi uurimiskomisjonil ei õnnestunud välja selgitada, mis ajendas Eesti Panka minema kaasa ärimees Aleksandr Mati skeemiga. Foto: Toomas Tatar

Aastaks 1993 näis Venemaa Välismajanduspangas külmutatud Eesti pankade raha kättesaamine samahästi kui võimatu. Kui väljapääsu haistev vene ärimees Aleksandr Matt tuli lagedale lahendusega, otsustas Eesti Pank mehe plaaniga kaasa minna, eirates kõigi teiste ettevõtjate huve.

See on lühikokkuvõte riigikogu VEB fondi uurimiskomisjoni eile avaldatud lõppraportist. Enam kui aasta jagu tööd paljastas küll otsuste skeemi, aga oma ajenditest asjaosalised seni vaikivad.

Hämarate sündmuste ahel algas ligi 50 inimest küsitlenud komisjoni väitel 1993. aastal, kui Venemaa oli külmutanud Eesti pankade arved Välismajanduspangas. Siinse panganduskriisi vältimiseks koondati nõuded riigikogu otsusega VEB fondi, ent iga kuuga tuhmus lootus saada raha Venemaalt tagasi.

Märksõnad
Tagasi üles