Sisukord
Tartu
Postimees
10.08.2020
«Eesti on ju e-riik. Kuidas siis nii läks?» Eesti Eesti lühiuudised Katastroof nõudis 14 inimese ja lennufirma elu Eesti mee müük kasvas hüppeliselt Majandus Hinnalangus tuleb kasuks jõukamatele Dollar odavnes juuli teises pooles järsult Majanduse lühiuudised Välismaa Minsk jäi ärevalt ootama valimiste järellainetust Välismaa lühiuudised Liibanonlased nõuavad võimukandjate kõrvaldamist Instagrami-aktivistid paljastavad Egiptuse eliidi jõledusi Arvamus Juhtkiri: digiriigi kõikuv kuvand Tuuli Põhjakas: vajalik puhkus «tavalisest» Jürgen Ligi: Martin Helme huvide konflikt (3) Kaarel Vanamölder: kriisikevade õppetund? Lemmit Kaplinski: peatagem raudtee elektrifitseerimine Edward Lucas: õnn väljendada arvamust Kultuur Tartuffi soovitused: traditsioonilised lembeavaldused ja iseäralikud armastuslood Toomiku helged varjundid Sport Anett Kontaveit jahib karjääri teist triumfi Spordi lühiuudised Vundamendi ladumine võttis peatreeneri isegi korraks naeratama Lillemets rassis end üksinda maailmas teiseks, Alver tõukas Balta troonilt Tartu Napsumüügi piirang paneb pubid proovile ja ööklubid kinni Kätlin Konstabel: koroonajooksikud, mõistus ja tunded Unustage rohelised mehikesed! Metsatüli jõudis kohtusse (1) Tartu lühiuudised Ööd on siin mustad ja rahvast kõvasti vähem kui reedeti tavaliselt Raha ajas Naiivi pidajad ja majaomaniku tülli Õed püüavad mitte lasta elul endast üle sõita Kriis tõi juurde hulga linnaaednikke Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kesklinna kohvikutele toob edu ilus ilm

3 min lugemist
Raekoja platsi õuekohvikute vahel jagub klientidel kuhjaga valikuvõimalusi. FOTO: Sille Annuk

Tartu kesklinna tihedas konkurentsis tegutsevad kohvikud tulevad jahenenud majanduskliimas enam-vähem toime, suvel toob neile edu ilus päikeseline ilm.

Tellijale Tellijale«Tuleb tunnistada, et kohviku külastatavuse, käibe ning muud prognoosid dikteerib suvel õues tegutsejale ilm. Kui on ilma, on rahvast, ja kui on rahvast ning tellimusi, tuleb ka käive,» rääkis Raekoja platsis asuva lokaali Suudlevad Tudengid ja pubi Sõprade Juures tegevjuht Sille Sõstra.

Rüütli tänaval asuva Crepi omaniku Priit Palgi sõnul on kohvik ilusate ilmadega täis. Ta prognoosib selleks suveks veidi rahulikumat juulikuud ja aktiivsemat augustit.

Küsimusele, kuidas kohvikul läheb, tõmbas Palk vastuse kokku sõnadega «enam-vähem».

August toob languse

Raeplatsil tegutseva Pierre’i šokolaadikohviku perenaine Merike Kangro märkis, et päikesepaistelise ilmaga on terrass kliente täis, ent selliseid päevi on sel suvel veel vähe olnud. Rääkides käibest, prognoosis kohvik Kangro sõnul selle aasta alguses 15-protsendilist tulu vähenemist võrreldes eelnevate aastatega.

Klientide arvu kohta Kangro muutusi välja tuua ei osanud, ent märkis, et praegu ostavad kliendid kõvasti vähem, rohkem käiakse söömas lõunapakkumisi ning nauditakse kohvi ja kooki.

Juulikuuks prognoosib Pierre külastajate hulga suurenemist, kuid augustiks jälle kahanemist.

Raekoja platsil asuva Kapriisi juhatuse liige Evelin Arak täheldas samuti head ilma kui suvel kohvikule olulist tegurit. «Kui on ilusad ilmad, on nagu kõigil platsi peal tööd. Kui on kehvad ilmad, siis on, nagu ta on,» märkis ta.

Klientide hulga suurenemist võrreldes aasta varasemaga Arak märganud ei ole ning lisas, et kliendid kulutavad tänavu kindlasti vähem raha kui eelnevatel aastatel. Küsimusele, kas läheb hästi, vastas ta, et kokkuvõttes on raske aasta olnud.

Ülikooli tänava sisehoovis tegutseva Cafe Noir’ juhataja Katrina Kajaste sõnul on kohviku tänavune suvi olnud põhimõtteliselt samade näitajatega mis eelmine. Rääkides klientide hulgast, tõdeb Kajaste pigem selle suurenemist, sest üha enam inimesi leiab tee kohviku sisehoovi ning juhataja hinnangul nauditakse ehk rohkem ka eraldatust kui lärmakat raeplatsi.

Lõpetamised aitasid

Juuliks-augustiks ei välista Kajaste võrreldes juunikuuga väikest käibe langust, sest suur osa tulust kaasnes juunis gümnaasiumi ja ülikooli lõpetamistega.

Ainsana julgeb väita käibe tõusu Raekoja platsis paikneva Cafe Truffe juhataja Alena Oja, kelle sõnul on kevad toonud kohvikule juurde palju rohkem kliente kui eelneval aastal, mistõttu on tõusnud ka käive.

Mis suvel saama hakkab, Oja veel prognoosida ei julge, ent on optimistlik, et ka suvi tuleb parem, kui oli aasta varem.

Kohvikud uuendavad suveks menüüd

08.08.2020 10.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto