Sisukord
Tartu
Postimees
04.04.2020
Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (12) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (6) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (6) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (6) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (16) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (28) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (3) EÜS 150: inime on mõõt! (1) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda (2) Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (19) Kõik lõpeb kord... aga millal? (1) Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (5) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (2) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Klimatoloog pakub koerailmaks lugemist

2 min lugemist
Ain Kallis, «Kodune ilmaraamat», kirjastus Hea Lugu, 2014, 199 lehekülge, lisaks ilmavaatluse märkmik. FOTO: TPM

Juba Babüloonia kuninga Hammurapi aegadest peale on kaks asja olnud hukas – noorus ja ilm. Et viimane on sel suvel üsna hukas, on inimeste huvi ilma vastu suur ja nagu tellimise peale ilmus sel teemal silmaringi avardav raamat.

Tellijale

Igale ilmahuvilisele mõeldud väärt lugemise on kirjastuse Hea Lugu välja antud raamatusse «Kodune ilmaraamat» kirja pannud klimatoloog Ain Kallis.

«Seda raamatut oli kaunis põnev ja ka keeruline teha, sest tahtsin ilmast kirjutada võimalikult lihtsalt, ilma füüsikaliste ja matemaatiliste valemiteta,» rääkis Ain Kallis, kelle eesmärk oli laias lugejaskonnas ilmahuvi tekitada ning süvendada.

Lisaks neile peaks raamat autori arvates olema kohustuslik kõigile poliitikutele, igasugustele juhttöötajatele ning teistele, kes peavad otsuseid tehes teadma, kust puhub tuul, ja mis veel tähtsam – kuhu see pöörab.

Milline on ideaalsuvi?

Et ilmateatest ja ilmast aru saada, on Ain Kallis pea paarisajal leheküljel andnud ülevaate kõigest, mida iga päev oma nahal tunneme, ehk näiteks päikesest, õhutemperatuurist, õhurõhust, tuulest, õhuniiskusest, pilvedest ja sademetest.

Pilt muutub selgemaks ka atmosfääri, ultraviolettkiirguse, põrgupalavuse ning tsüklonite, antitsüklonite, harjade ja lohkude koha pealt. Autor on ära seletanud sellegi, mille järgi ennustavad ilma sünoptikud ja kuidas käib ilmaennustamine kohalike meetodite järgi.

Juttu on ka optilistest nähtustest, äikesest ja välgurekorditest, orkaanidest, tornaadodest, kliima muutumisest ning kliimarekorditest maailmas ja Eestis.

Otsekui tellimise peale on Ain Kallis kirjutanud ka ideaalsest ehk meid kõiki rahuldavast suvest. Viimaste aastate ideaalsuveks võib tema hinnangul pidada 1999. aasta oma, kui juuni oli küll jahe ja vihmane, kuid sooja juuli ja augustiga jäi rahule kogu rahvas.

Väga hull juuni polnudki

Tänavune juuni oli Tartumaal vaid 1,4 kraadi pikaajalisest keskmisest jahedam, kuid pea kaks korda vesisem kui tavaliselt ehk meteoroloogid panid sademeid kirja 134 millimeetrit. «Sadas küll kõvasti, aga väga hull tänavune juuni veel polnudki,» ütles Ain Kallis ja tuletas meelde, et näiteks 1998. aasta juunis mõõdeti Tartumaal sademete hulgaks 175 millimeetrit.

Nädalavahetusel peetava laulu- ja tantsupeo ajal tõotab üle pika aja tulla ilus ilm. «Vaevalt, et see aga jätkub,» märkis Ain Kallis. Kui nii, siis hakka või uskuma setusid, kelle vanasõna ütleb «Koduses ilmaraamatus», et suve armastab see, kel kasukat pole.


Raamat

03.04.2020 05.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto