ETV 2 avab USA televisiooni ajalugu

Ameerika televisiooni ajaloost rääkides on raske mööda minna seriaalist «Halvale teele». Ei mindagi. «Ameerika telesarja lugu» annab sõna ka «Halvale teele» loojale Vince Gilliganile. FOTO: Kaader sarjast

Ameerika televisioon valitseb maailma, ükskõik kui palju plahvatusi Taanis, Prantsusmaal või kuskil kolmandas paigas sünnib. «Ameerika telesarja lugu», The Documentary Groupi PBSile (enam kui 350 telekanalit ühendav USA mittetulunduslik ringhäälinguorganisatsioon) toodetud neljaosaline dokumentaalseriaal heidab pilgu nii üleilmsetele hittidele kui ka telesarjadele, mis kümnendite eest nähtavad olnud vaid USAs, on mõjutanud aga tervet teletegijate põlvkonda.

Tellijale Tellijale

Õigupoolest peegeldab «Ameerika telesarja lugu» USA ühiskonna muutumist kuue kümnendi jooksul, olles teinud ilmselt õigeima valiku läheneda teleloole mitte ajastute või žanrite kaupa, vaid jagada ameerika telepärandi neljaks sotsiaalseks teemaks, neljaks mõjukaks tegelastüübiks. Esimesed kaks osa keskenduvad vastavalt nais- ja meestegelaste arengule läbi aegade, järgmised kaks võtavad ette veidrikud ja kohanematud ning sangarid ja antikangelased.

Esmapilgul tundub tegemist olevat tüüpilise nostalgiasaatega: formaat on lihtne, rääkivad pead vahelduvad videolõikudega mõjukatest telesarjadest, kuid see ei ole saade, kus sissevaade telesarja piirduks teemaloo laulmisega ähmaselt tuttavana tunduva tõsielustaari poolt. Siinsed rääkijad on äsja televisiooni köögipoolelt välja astunud, pajakindad veel käes, ning ka saatemeeskond võtab ülesannet surmtõsiselt. Teleajalugu on tarvis pulkadeks lahti võtta, ja sellega saadakse suurepäraselt hakkama.

05.03.2021 06.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto