Sisukord
Kultuur
Tänane leht
26.10.2020
Tallinnast Mägi-Karabahhi suundunud armeenlane: «Ma oskan kasutada üheksat relva» (12) Eesti Kross: kuritegeliku pakti tühistamine peaks laienema ka baltisakslastele (25) Riigikogu peab arutama homoabielu seadustamist (25) Saaremaa surmasohver kihutas juba Kuressaares Eesti lühiuudised Läti politsei tabas Lasnamäe tapmises kahtlustatava mehe Ametnikud vilistasid lasteaia turvameetmetele Haigekassa ei taha laste ravitoitu kompenseerida Majandus Lubatud koroonarahast ei paista veel sentigi Eesti teadlase uuring: keskkond mõjutab tugevalt alkoholi tarbimist Majanduse lühiuudised Ootamatu petuskeem: firma annab palga asemel töötajale laenu (5) Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Hispaania koroonasegadus õõnestab usaldust Pandeemia surub vaimselt haiged ahelatesse Sloveenia peab tähtsaimaks ELi piiri pidama saamist Arvamus Juhtkiri ⟩ Kultuurne sõnavabadus (2) Marek Strandberg: tuumajaama läbinähtav ehitus (7) Jaan Aiaots: metsandus vajab stabiilset arengut Neeme Raud: kui kõike on liiga palju (1) Robert Bunder: toetad abielureferendumit, toetad diktatuuri? (19) Peeter Järvelaid: õiguslik vaade pensionäride vaesusele Rein Raudsalu: millist tõde Estoniast tahame teada? (14) HARIDUS ⟩ Aimar Ventsel: märkmeid põlisrahvaste keelte surnuks kaitsmisest Venemaal HARIDUS ⟩ Mihkel Kunnus: palgalõhest põlis- ja kultuurrahva vahel HARIDUS ⟩ Ilmar Tomusk: kliendil on alati õigus nõuda eestikeelset teavet ja teenindamist Kultuur Et sõnum ei sumbuks sõnadesse... Kultuurist lühidalt Filmiarvustus: Borat saabub Eestisse (1) Sport Alistamatu Kotkas lahkus suurelt areenilt Kristjan Ilves tahaks võistelda, kuid peab veel kannatust varuma Suure kärata tööd rügav Kaspar Treier on tõusmas Eesti korvpalli üheks suuremaks tegijaks (1) Tartu Nagu välk selgest taevast: rong Reola peatuses enam ei peatu Aet Rebane: väga lihtne on olla halb ema Eestlaste nutikerised vallutavad Ameerikat Distantsõppel käinud koolid lähevad klassiruumidesse tagasi Tartu lühiuudised Kuldking vaeb tantsupaare neid pingeritta seadmata Uue hooldekodu nimel läheb mõis oksjonile Kriminalistikaõpetaja tudengile eksamil: juba palju parem, aga ikka veel väga halb Meelelahutus Koomiks Sudoku

Polanski oma sõiduvees

3 min lugemist
Elu kasvab lavastuseks ja lavastus eluks. Vanda või Wanda (Emmanuelle Seigner) ja Thomas või Severin (Mathieu Amalric). FOTO: Kaader filmist

Roman Polanski «Venus karusnahas» («La Vénus à la fourrure») viib vaataja taas teatrisse, nagu tema eelminegi linateos, kolme aasta tagune «Tapatalgud» – taas on tegu teatrilavastuse ekraniseeringuga, kuid ka kogu tegevus toimub teatris ning uurib ja mõtestab seda.

Tellijale Tellijale

«Venus karusnahas» ei ole otsene Leopold von Sacher-Masochi samanimelise 1870. aasta romaani ekraniseering, vaid põhineb David Ivesi samanimelisel näitemängul. Küll aga on Sacher-Masochi kuulus romaan aluseks lavastusele, mida filmis selle adapteerija Thomas Novachek (Mathieu Amalric) lavastajana teatrisse püüab tuua. Kõigi lootusetult sobimatute Venuse-kandidaatide kiuste.

Sobimatu tundub esmapilgul ka viimane töötu näitlejanna, kes paduvihmast tilkuvana tunde hilinenuna teatrisaali tormab ning end lahkuma sättiva lavastaja halba päeva veelgi pikemaks venitada soovib. Emmanuelle Seig­ner’ Vanda Jourdain paistab jämedakoeline ja ropp, jutustab pidurdamatult asjust, mida väsinud Thomas kuulda ei taha, ning paistab arvavat, et lavastus põhineb Velvet Undergroundi lool. Mis, tõsi küll, kannab sama pealkirja ning on samuti Sacher-Masochist inspireeritud.

24.10.2020 26.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto