Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.09.2020
Dokseriaali autor: laevad lihtsalt ei upu, kui keres pole auku Eesti Kurm: kinnimätsimise püha üritus ei lõpe (3) Auk laevakeres – ja senises tões Estonia huku uurimiskomisjoni liige ei usu kokkupõrget laevaga (7) Eesti lühiuudised Parvlaeva Estonia hukku hakatakse uuesti uurima (1) Estonialt pääsenu: kuulsin kriipimist ja nägin laeva kõrval suurt kogu (1) Filmimeeskonda vapustas augu suurus Majandus Suurim puithoonete tootja: see, mis majaturul toimus, oli kõva jama Välismaa USA VALIMISED 2020. Maksudega sahkerdamine võib heidutada Trumpi toetajaid Välismaa lühiuudised Mägi-Karabahhis jätkus verevalamine Arvamus Ülle Harju: valupunkt riigikogu peeglis (1) Edward Lucas: vaakumisse langedes Aimar Ventsel: kuhu on kadunud «teie»? Tarmo Soomere: tuleviku võti on elektrijaam minu aias Mait Klaassen: teadlaste ründamine on kohatu Ene-Margit Tiit: seaduste tähendus kriisi ajal Urve Palo: viie miljardi küsimus REGIONAALARENG ⟩ Tiit Kask ja Ain Hinsberg: Eesti turismiregioonid pole pärast koroonaaega enam endised REGIONAALARENG ⟩ Heli Tooman, Marit Piirman ja Gea Kammer: koroonaajastu turismiharidus turismi päästmas REGIONAALARENG ⟩ Karmen Paju: turismikorralduse tasandid tuleb ringi jagada REGIONAALARENG ⟩ Garri Raagmaa: Eestis on turismi arenguks ruumi Kultuur Kui sillerdav vesi võtab hinge Märt Avandi tahab teatriga inimesi muuta Sport PM PARIISIS ⟩ Pidu katku ajal: milline näeb välja koroona-ajastu tippvõistlus Euroopa metropolis? Tervis Tervise lühiuudised: teadlased murdsid lahti koroonaviirusega suhestuva geneetilise pagasi Neuroloog räägib, mis põhjustel kimbutavad Eesti inimesi peavalud ja kuidas neist võitu saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Trivimi Velliste: Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni aujärg

5 min lugemist
Trivimi Velliste FOTO: Mihkel Maripuu

Miks juhtus kolmveerand sajandit tagasi see, mis juhtus? Miks kujunesid Teise maailmasõja eelmäng ja algus ning selle lõpp Eestile nii traagiliseks? Kui palju oli selles paratamatust ja kui palju meie endi küündimatust, arutleb Molotovi-Ribbentropi pakti 75. aastapäeva eel Trivimi Velliste.

Tellijale Tellijale

Tänavu on meil põhjust pidada meeles õige mitmeid Eesti saatust mõjutanud tähtpäevi – sada aastat suure ilmasõja algusest, 95 aastat võidust Võnnu all, 75 aastat kurikuulsast Hitleri-Stalini salatehingust, 70 aastat meeleheitlikest Sinimägede lahinguist ja Tiefi valitsuse uue vastupanu algusest. Neil päevil pühitseme Balti keti 25. ja nädala pärast Vene vägede Eestist lahkumise 20. aastapäeva.

Nende kuupäevadega seonduv on jätnud meie teadvusse sügava jälje. Juhan Liivi kunagi unistatud Eesti riik, mida elutargad talutaadid toona pidasid pelgaks sonimiseks, sai sündida. Esimene ilmasõda, mille puhkemisse Euroopas õieti ei usutud, tõi mõne aastaga taevasse täiesti uudse tähtede seisu. See oli eesti rahvale erakordselt soodne – ole vaid mees ja haara ajaloo hõlmast kinni.

28.09.2020 29.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto