L, 4.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Aafrika jooksjate müüt mõranes

Priit Pullerits
, Postimees
Aafrika jooksjate müüt mõranes
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kahel sporditeaduste doktoril, Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna kergejõustiku didaktika lektoril Martin Moosesel ja Etioopia Addis Abeba ülikooli spordifüsioloogia lektoril Diresibachew Haile Wondimul on, mida omavahel arutada. Nad mõlemad on uurinud Keenia jooksjaid. Pildil Wondimu ja Mooses ühise uuringu posterettekandega.
Kahel sporditeaduste doktoril, Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna kergejõustiku didaktika lektoril Martin Moosesel ja Etioopia Addis Abeba ülikooli spordifüsioloogia lektoril Diresibachew Haile Wondimul on, mida omavahel arutada. Nad mõlemad on uurinud Keenia jooksjaid. Pildil Wondimu ja Mooses ühise uuringu posterettekandega. Foto: Kalev Saar

Jutud epo-dopingu olematust mõjust Keenia jooksjatele varisesid põrmu.

Kuulus Itaalia jooksutreener Renato Canova, kes on viinud tiitlivõistluste medalini rohkem kui kümme Keenia jooksjat, on korduvalt kuulutanud, et nonde edu ei ole seotud erütropoetiini ehk epoga, ja seda ühel lihtsal põhjusel: epo, mis parandab vere võimet transportida lihastesse hapnikku, ei aita Keenia sportlasi, sest nonde veri on pidevast mäestikus elamisest-treenimisest juba niigi tipptasemele timmitud.

Miks on tal vaja seda kuulutada? Aga seepärast, et imejooksjate poolest kuulsas Keenias on viimase kahe aastaga jäänud keelatud ainete tarvitamisega vahele ligi 20 tugevat sportlast. Samuti seepärast, et nimekaim vahelejäänu, Mathew Kisorio, kellele kuulub poolmaratonis kõigi aegade kolmas tulemus 58.46, on väitnud, et dopingu kasutamine on Keenia jooksjate seas ääretult levinud.

Märksõnad
Tagasi üles