Sisukord
AK
Tänane leht
24.09.2020
«Vahel on ikka tunne, et ei jaksa, aga tuleb elada!» Eesti Eesti teed karjuvad raha järele (2) Poliitaasta esimene umbusalduskatse ebaõnnestus Juulis juhita jäänud terviseamet sai uue direktori Eesti lühiuudised Sindi rahaautomaat lasti õhku gaasiga Peeter Helmele nõutakse tingimisi vangistust Mustakivi tulistaja raiub, et tulistas meest kuus korda enesekaitseks Majandus Telia juht: kõik hinnad paneme paika kohapeal Majanduse lühiuudised Euroopa kohus lubab Airbnb tegemisi piirata Välismaa Välismaa lühiuudised Euroopa Komisjon pani rõhu illegaalidest vabanemisele Soome valitsuse hõive-eesmärke ei peeta reaalseks Põhjala vaade ⟩ Taani 2021. aasta riigieelarve – kõike muud kui tavaline Kohalik vaade ⟩ Nappi eelarvetekki peab Lätis jaguma paljudele külmetajatele Arvamus Juhtkiri: Euroopa vastus rändele Tõnis Oja: kui hunt lõpuks tuli Arnold Unt: sõjaohvrite hauapaikadest Jaak Valge: kolm müüti sisserände kohta T. G. Karasjov Orgusaar: kadakasakslus kui norm ehk kupjate mentaliteet Karoliina Lorenz: haridus ja teadus on riigi tulevik JULGEOLEK ⟩ Gert Antsu: idapartnerlusriigid väärivad Eestilt parimat nõu JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: memmede põlvkond aitab eksportida edu Isabel Mari Jezierska: mida on ühist Poolas, USAs ja Valgevenes toimuvatel meeleavaldustel? Kultuur Eesti muusika nägu saatuslikul koroona-aastal on kammerlik ja endasse süüviv Julges tantsukeeles olulised teemad, mis kõnetavad just täna Sport Eksperttunnistaja Port: enim torkas silma kasutatud ainete paljus ja sihipärane tegevus Spordi lühiuudised Videod ⟩ Kuri koroonaviirus tegi Eesti võrkpallile omamoodi kingituse Reis Reisiuudised Berliin kahe päevaga Maa Elu Nädala mõte: kas maal on ikka hea elada? Polli aiad annavad rikkaliku saagi Eesti künnimeistrid jäid ka sel aastal alistamatuks Inimtühjale saarele võib minna sügispiknikku pidama Mida peab teadma ise korstnat pühkides? Veinitegu pakub maitsmis- ja avastamisrõõmu Tormiga võib ka tuulevaikus valitseda Eluks vajalik vitamiin, millega liialdada ei tasu Maasikvaarikas kannab vilju külmadeni Sügisel korjake aiast Lusitaania teeteo munad kokku Üle kivide-kändude roninud kanala omanik püssi põõsasse ei viska Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Kala: hapnikku inimlikkusele

5 min lugemist
Martin Kala FOTO: SCANPIX

Benediktiini munk Matthew Paris kirjeldab 13. sajandil oma teoses «Chronica Majora» Euroopa toonaseid meeleolusid: «Selsinatsel aastal (1240) pääses üks jälestusväärne saatanarahvas – arvutu mongoli-tatarlaste armee, teadagi – lahti oma kodust, tungis läbi suurte Kaukasuse mägede ja valgus edasi nagu kurjad vaimud. Kuna nad on ebainimlikud ja elajalikud, pigem koletised kui inimesed, siis on nad verejanulised, rebivad tükkideks koeri ja inimesi ning õgivad nende toorest liha. Nende hobused on suured ja tugevad ja nad söövad oksi ja isegi puid. Neil ei ole inimlikke seadusi, nad ei tunne mingeid mugavusi, võivad juua sogast või mudast vett, kui veri on otsas. Nad ei tunne ühtegi keelt peale enda oma, mida keegi teine ei mõista, kuna vähemalt senini pole olnud sellele juurdepääsu... Ja niimoodi tulid nad valguskiirusel ristirahva sekka, laastades ja tappes, jahmatades kõiki õuduse ja võrreldamatu koledusega.»

Tellijale Tellijale

Homo kui rahvavaenlane

Muigega võiks öelda, et keskaegne nägemus mongoli vallutajast kõlab nagu eestlaste ammune rahvavaenlane: homoseksuaal. Ta tuleb, et anda – nätaki – pasunasse kõigile kõrge moraalitundega hetero-eestlastele, kes vabisevad õõvastusega, sest ohus pole ainult nende peremudel ja lapsed, vaid kogu riigi allesjäämine, moraal ja muu. Vääritute, ähvardavate geide marss on laastav ja lammutav; otsekui üleujutus, mille järel ei ole enam midagi – ei ühiskonda, ei rõõmu, rahvusest rääkimata –, muidugi peale nende endi ja nende väärastunud peremudeli. Ka mongolite ülemkhaani hoiatus Buhhaarale ja Samarkandile kõlas üsna tabavat: «Kõik, kes alistuvad, jäetakse ellu. Ülejäänud hävitatakse viivitamatult.»

23.09.2020 24.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto