N, 7.12.2023

Neeme Korv: poliitiline sularaha

Neeme Korv
, Postimehe arvamustoimetuse juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Neeme Korv
Neeme Korv Foto: Peeter Langovits

Suurte süsteemide puhul peetakse tähtsaks dubleerimist. Kohati tehakse seda koguni mitmekordselt, näiteks lennunduses. Avalik huvi ja ärihuvi on siin põimunud. Kui kompanii lakkab mõtlemast reisija turvalisusele või selle arvelt kokku hoidma, on varem või hiljem kuri karjas. Ja see võib ühtlasi tähendada ettevõtte luigelaulu.

Kuid üldiselt püütakse erasektoris olla efektiivsed ja vähendada kulusid, mis tulupoolde lisaväärtust tooma ei kipu. Mõnes valdkonnas satuvad mainitud huvid siis paraku konflikti. Näiteks panganduses sularahatehingud.

Kaardimaksete arv ja käive on viimastel aastatel tublisti kasvanud. Aasta tagasi teatas näiteks Swedbank, et euro kasutuselevõtust on igakuine kaardimaksete summa kasvanud 75 miljoni euro võrra, 200 miljoni euroni kuus. Sularahaautomaate kasutatakse vähem. Ning pangad annavad trendile lisahoogu – automaate jääb vähemaks, sularahaga seotud teenused muutuvad kallimaks. Suuremates pankades on sularaha tasuta väljavõtmisele kehtestatud piirmäärad. Vaikselt õhutatakse läbi ajakirjanduse (mobiilseid) kaarditerminale kasutama.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles