P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: mõistlikud piirid, mis kedagi ei piira

Postimees
Juhtkiri: mõistlikud piirid, mis kedagi ei piira
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Urmas Nemvalts

Masule eelnenud laenubuumi mäletavad kõik. Nii need, kes laenasid, need, kes laenu andsid, kui needki, kes laenamata jätsid. Viimaseid oli vähe. Mäletatakse ju sedagi, kuidas konkurentsi tingimustes läksid laenutingimused viimaks täiesti utoopiliseks. Veidi utreeritult öeldes oli lihtsam laenu saada kui sellest ilma jääda.

Õppetunnina on paljudes riikides võimaliku eluasemelaenu-eufooria talitsemiseks kehtestatud kommertspankadele mõistlikud mängureeglid ning seda teed on minemas ka Eesti Pank. Pangad müüvad usaldusväärsust ja keskpank loob keskkonna, milles seda pakkuda. Teatavad piirangud mitte ei takista, vaid pigem korrastavad turgu. Nimelt selliseid samme nägi ette ka riigikogu oma tänavuse otsusega keskpangale vastavaid volitusi andes.

Otsust soosib praegu kinnisvaraturul valitsev suhteliselt stabiilne aeg. Statistikaameti andmetel tehti mullu 41 676 kinnisvara ostu-müügi tehingut koguväärtusega kaks miljardit eurot, mis tähendab, et varasema aastaga võrreldes kasvas tehingute koguarv 15 ja koguväärtus 18 protsenti. Ostu-müügi tehingu keskmine väärtus oli 48 900 eurot, mida on kaks protsenti enam kui aasta varem. Tehingute hulk oli mullu koguni kolmandiku võrra väiksem kui kinnisvaraturu kõrg­ajal ehk aastal 2006.

Märksõnad
Tagasi üles