Sisukord
Arvamus
Postimees
27.05.2020
Video ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» 38-aastane Aafrika Põhja-Koreast pagenud mees räägib oma põgenemisloo Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud Eesti lühiuudised Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks Kosmoselendudele koidab uus ajastu Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses Maarja Vaino: hea hautise retsept Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Juhtkiri: kosmos on lähemal kui Paide Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Doktor Väino Sinisalu elutöö ei ole tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Isamaa ja Res Publica Liidu liikmed: 7 sammu majanduskasvuks ja riigireformiks

3 min lugemist
FOTO: Indrek Sammal

Isamaa ja Res Publica Liidu liikmed Jaak Aaviksoo, Mart Laar, Juhan Parts ja esimees Urmas Reinsalu pakuvad välja ettepanekud, kuidast muuta riiki paindlikumaks, vähendada valitsemise koormust maksumaksjale ja anda riigikogule tagasi strateegilise juhtimise roll.

Tellijale Tellijale

Eesti on viimase 25 aastaga teinud läbi silmapaistva arengu, ent me soovime enamat – soovime oma elukorralduse ja heaoluga olla võrdsed, aga miks mitte ka edukamad oma Põhjala naabritest. Praegu peame aga tunnistama, et meie areng on takerdunud ja oleme pigem jalgu jäämas oma lõunanaabritele. Uus arengutõuge ei sünni iseenesest, see tähendab pingutust, millesse tuleb ühiselt panustada ettevõtlusel, riigil ja kogu rahval. Võtmeroll selles koostöös on riigil. Tunnistades, et Eesti arenguhoog on kriisijärgsetel aastatel raugenud, vajab ka riik kriitilist pilku. Just riigi ja valitsemiskorralduse nüüdisajastamine saab anda olulise arenguimpulsi kogu ühiskonna arengule.

Eesti on väike, isegi väga väike riik ja meie rahvaarv kahaneb. Tööealisi inimesi on vaid iga teine ja ka see suhe kahaneb – peame õppima vähemate inimestega toime tulema. Samas oleme järjepidevalt ehitanud ja kasvatanud oma riiki – riigikogust-valitsusest kohalike omavalitsuste ja kõigi allasutusteni töötab juba 138 000 inimest 3377 (all)üksuse teenistuses. Valdavalt peavad neid üleval maksumaksjad. Maksukoormuse kõrval lasuvad ühiskonnal ka seaduste ja määrustega loodud kohustused, mida ühiskond tajub ülemäärase bürokraatiana – riigikogu võtab igal nädalal vastu kaks–kolm uut seadust, valitsuse ja ministrite määrustest rääkimata. Meil on riiki ja valitsemist liiga palju saanud – valitsemine on muutunud kohmakaks ja valitsemise koorem on raske kanda. Vaid Euroopa Liidu abiraha aitab meil sellega toime tulla. Lisame siia veel kuhjuvad lahenduseta probleemid, erinevate valitsusasutuste kehva koostöö ja vastutuse hajumise ning kõige lõpuks paljude elutähtsate teenuste alarahastamise, ning järeldame: vajame põhjalikku riigireformi – riigi peamiste toimemehhanismide ülevaatamist ja muutmist eesmärgiga tagada paindlikum, kergem ja inimlikum valitsemiskorraldus.

26.05.2020 27.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto