Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

ÜRO: maailmas elab rekordarv teismelisi

Tüdrukud Ida-Timoris, kus noorte osakaal on maailma suurim. FOTO: SCANPIX

Maailmas pole kunagi elanud nii palju teismelisi ja noori kui praegu, kus 10–24-aastasi on kokku 1,8 miljardit, mille järgi on saanud oma nime ka eile avaldatud värske ÜRO rahvastikuraport «1,8 miljardi jõud: teismelised, noored ja üleminek tulevikule».

90 protsenti sellest noortemassist elab arengumaades ja seisab tihti silmitsi sellest tulenevate tulevikutumestajatega. Arvuliselt on kõige rohkem selles vanusegrupis inimesi Indias – 355,3 miljonit. Kui üle maailma moodustab see generatsioon 25 protsenti rahvastikust, siis Indias on neid 28 protsenti. Kõige suurema osa ehk 38 protsenti rahvastikust moodustavad 10–24-aastased Ida-Timoris.

Eestis on 10–24-aastasi vaid 16 protsenti rahvastikust ehk vähem isegi arenenud riikide keskmisest, mis on 17 protsenti. Vähim ehk 14 protsenti kõigist elanikest on seda põlvkonda Hispaanias ja Sloveenias.

Nagu märgitakse ÜRO raporti tutvustuses, kipub täiskasvanute maailm noorte muredest tihti üle vaatama, ohustades nii aga kogu maailma tulevikku – nii majandust kui ka ühiskonda.

«Kümned miljonid ei käi koolis, või kui käivad, ei jõua nad isegi minimaalsete õppestandarditeni,» nenditakse dokumendis «Töövõimalused on tihti kehvad, töökohti kas pole või on need kehva kvaliteediga, tekitades süveneva ülemaailmse noorte töötuse probleemi.»

«Kuni 60 protsenti arengupiirkondade noortest ei käi ei tööl ega koolis või teeb vaid juhutöid,» lisatakse raporti tutvustuses.

«Rohkem kui 500 miljonit noort peavad pingutama, et saada hakkama vähem kui kahe dollariga päevas – vaesuse tase, millest paljud ei pruugi iial välja rabeleda,» jätkub kirjeldus. «Haigutav digitaallõhe jätab vaeste riikide noored kõrvale tehnoloogiast, mis on vajalik tänapäeva majanduses tegutsemiseks.»

ÜRO hinnangul tuleks rohkem ära teha ka selleks, et noored jõuaksid täiskasvanuikka tervena. Muuhulgas tuleb erilist tähelepanu pöörata nende seksuaal- ja reproduktiivtervisele. Praegu elab maailmas umbes kaks miljonit 10–19-aastast HI-viiruse kandjat, iga seitsmes uus nakatuja on teismeline.

Eriti kurb on raporti järgi elu paljude piirkondade tüdrukutel. «Soonormid karistavad noori naisi sellega, et võtavad neilt võrdsed võimalused haridusele, tööle ja tervishoiule, mistõttu nad satuvad kergemini inimõiguste rikkumise ohvriks,» tõdetakse raportis.

Näiteks ühel keskmisel päeval pannakse mehele ehk tehakse lapspruutideks 39 000 tüdrukut. Umbes pooled kõigist seksuaalrünnakute ohvritest on alla 16 aasta vanad tüdrukud.

Hea uudisena märgib ÜRO oma uuringus ära, et alla 18 aasta vanade sünnitajate hulk on järjepidevalt kahanenud. Arengumaades saab aga ikka endiselt emaks umbes 20 000 alaealist päevas. Aastas sureb raseduse ja sünnitusega seotud põhjustel 70 000 teismelist.

Naiste õigused ja võimalused on ÜRO rahvastikuraportite põhiteemaks olnud sageli. Näiteks mullu oli ülevaate pealkirjaks «Emadus lapsepõlves: silmitsi teismeliste raseduste väljakutsega», tunamullu «Valiku, mitte juhuse pärast: pereplaneerimine, inimõigused ja areng» ning 2009. aastal «Tee lootusele: naised ja rahvusvaheline ränne».

Noorte osakaal

10–24-aastaste protsent rahvastikust:

  • Afganistan 36%
  • Eesti 16%
  • Hispaania 14%
  • Ida-Timor 38%
  • Jeemen 35%
  • Läti 16%
  • Saksamaa 15%
  • Soome 17%
  • Tšaad 33%
18.11.2014 20.11.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto