L, 2.12.2023

Mälumäng

Tõnis Poom
, Postimees
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Küsimused

1. 1888. aasta jaanuaris mõõdeti Verhojanskis maakera madalaimaks temperatuuriks –67,8 °C, mis püsis rekordina 24. augustini 1958, kui Antarktise polaarjaamas Vostok mõõdeti –88,3 °C. Esimesed ilmavaatlused olid Verhojanskis alanud juba 1868. aastal, nende organiseerijaks oli Tartus sündinud, Tallinna toomkoolis ja Tartu Ülikoolis õppinud rännumees ja eriülesannetega riigiametnik. Ta oli üks Vene ekspeditsiooni juhtidest 1868.–1871. aastal, kelle peaülesandeks liita lõplikult Venemaaga tšuktšid. Kellest jutt?

2. Draamasarjas «Tuulepealne maa» mängis Konstantin Pätsi Indrek Taalmaa. Kes kehastas Pätsi filmis «Jõulud Vigalas»?

3. Mis riigi rahvaste võitlus aastatel 1952–1960 oma maa ja vabaduse eest on ajaloos tuntud kui Mau-Mau liikumine või Mau-Mau ülestõus?

4. Sellesse maailmaorganisatsiooni kuulub 161 allorganisatsiooni erinevatest riikidest, ühtekokku ligi 40 miljoni liikmega. Enim liikmeid on Indoneesiast, üle 21 miljoni, Ameerika Ühendriikides ja Indias on liikmeid üle kolme miljoni, Eestis umbes 1500. Mis organisatsioon?

5. Millise helilooja laule on esitatud Eurovisiooni lauluvõistluse finaalides kõige enam?

Vastused:

1. Gerhard Gustav Ludwig von Maydell. Tema isa oli kunstnik Ludwig von Maydell.

2. Peeter Simm.

3. Keenia.

4. Rahvusvaheline skautide organisatsioon (World Organization of the Scout Movement).

5. Ralph Siegel. Tema laulud on kõlanud finaalides 20 korral ning esindanud Saksamaad, Luksemburgi, San Marinot ja Šveitsi.

Facebook
Comments
Tagasi üles