T, 5.12.2023

Tundmatu lendav Vene objekt tekitab küsimusi

Evelyn Kaldoja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: GRAPHIC NEWS

Algselt teistes riikides kosmoseprügiks peetud kraam, mille Venemaa mullu talvel koos kolme Rodniku sidesatelliidiga orbiidile toimetas, on tegelikult neljas satelliit, tunnistasid venelased kevadel ÜROs. Nüüd oletavad vaatlejad, et tegu võib olla nn satelliiditapjaga, mis viitab kosmoserelvastumisele.

«Mis iganes see poleks, näeb see välja eksperimentaalne,» märkis Financial Timesile mõttekoja Chatham House kosmosejulgeoleku ekspert Patricia Lewis. «Sellel võib olla terve rida funktsioone, mõned tsiviil-, mõned militaarotstarbelised.» Nende seas nimetas ta näiteks võimalust teise satelliidi pihta tulistada või küberrünnakut korraldada, samuti selle side segamist.

«Oleks veider, kui kosmos jääks selleks kohaks, millele sõjaväed ei ajaks oma küüsi taha,» leidis Lewis samas. Ta meenutas lehele, et küberrünnakuid satelliitide vastu juba korraldatakse – möödunud nädalal murdsid Hiina valitsusega seotud kräkkerid sisse Ühendriikide ilmasatelliiti, seda aga maismaalt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles