Sisukord
AK
Postimees
30.05.2020
Edgar Savisaar: Ärge mind kiusake Jüri Ratasega, heldekene! Eesti Tavatu aja eksam kulges tavapäraselt Eesti lühiuudised Väike langus juhatab sisse suure kukkumise Lühimajutus on omanikule kerge tulu, naabritele põrgu (1) Majandus Apple on taas kõige väärtuslikum ettevõte Börsifirmade tulemused – torm tõuseb (1) Välismaa Rassismivastased rahutused levivad üle Ühendriikide (8) Välismaa lühiuudised Hiina kuulutas Hongkongi autonoomiale surmaotsuse Arvamus Dr von der Leyeni raviplaan Bolti uus verstapost Trump sattus Twitteri-sõtta Ajakirjanduse päästetiim Henri Zeigo: kui 2+2 hakkab rahakotile Juhtkiri: asi polegi ju üldse maasikates (1) Sport Tänak paneb autospordiliidu rallile õla alla, võistluse nimisponsoriks saab DirtFish (1) Henry Lääne kolumn. 55 sendiga Juventuse nanoosanikuks Koroonaigavus ajas eestlanna kõiki Tartu tänavaid läbima Vangivalvuri vangistus ehk põgenemine Aafrikast Merendus Teistmoodi purjesuvi – rohkem merd ja vähem pidu Merenduse lühiuudised Tallinn Lühimajutus on omanikule kerge tulu, naabritele põrgu (1) AK Clint Eastwood – 90 Kriitik soovitab: neid Eastwoodi filme vaata tema sünnipäeval Aune Valk, Raul Eamets: kelleks saab sel sügisel kooliteed alustav laps? Vahur Laiapea: Haamerite lapsed Jelena Skulskaja: kuidas siis nüüd ilma karantiinita edasi elada? Peeter Espak: vanade sumerlaste vabadussõda EKI keelekool: e-elust E-Eestis Video ⟩ Kunst sinu ümber. Uku Sepsivart – skulptor, kes töötab koos loomadega «See on iga kirjaniku kohutav saatus, et igaüks võib teda uurida» Vikerkaar loeb. Halastamatult lihtne elu Praht, linn ja filmirežissöör ehk Rainer Werner Fassbinder 80 Juurikas. Oh maasikas, magus mari! Juurikas. Lennuliiklus Universumis on taastumas (1) Arter Pandeemia lõi uue maailma. Milline see on? «Sa ei saa ju lindudele öelda: poisid, tehke seda liigutust nüüd uuesti!» (1) Justin Petrone kolumn: Heidi ja Klaus Privaatsete mullide fotopäevik maailma veerelt Rabarberiga retrolainel: saiavorm ja mannavaht Säästlik perepaat sportliku matkapaadi maski taga Õli, tušš ja portselan - kas neist saab kleite teha? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Takso kui aja auk

2 min lugemist
FOTO: Erakogu

Elus on palju pealesunnitud hetki, mil tuleb kuulata kellegi teise valitud muusikat. Enamik muusikast, mida me kuulame, on kellegi teise valitud. Nurgabaar, toidupood, buss, raadio, ööklubi, WC jne – miljon võimalikku ­aegruumi, kus võõras inimkäsi saadab sinu poole helivõnkeid teele. Hea küll, kui oled egomaniakk, siis võib-olla tõesti käid sa päevast päeva oma häirimatut sammu, kõrvad küünlavaha täis, aga selliseid on vähe.

Tellijale Tellijale

Üks liikuv koht, mis on kas ilusam või kohutavam kui ükskõik muu, on loomulikult takso. Taksost võid sa leida sooblinahast kindad või need hoopiski maha unustada, võid istuda okse sisse või ise sinna oksendada, võid teha külma arve või siis maksta absurdselt üle taksi – takso on avaraim võimaluste platoo. Aga mis on teie jaoks see konkreetsus, see ajakurv, mis ühendab kõiki maailma taksosid, sõidad sa siis nagu saks Tallinnas või Pariisis, Rio de Janeiros või Buenos Aireses? Minu jaoks on see muusika, mida kallis taksojuht on mulle valinud, et ma saaksin lasta silmadel möödalibiseval fassaadil puhata.

Olen kuulnud taksos peaaegu kõike, mida kuulda saab – metal’it ja Bachi, bossanovat ja kasahhi rahvamuusikat, kuid eelkõige mängib taksos nostalgia. Vahel tundub, et takso on nagu tolmuimeja, mis asfaldi millimeetriste ürgkihistuste vahelt minevikku välja imeb, ja et kõik maailma taksod toimivad koordineeritud kollektiivse ajamasinana. Takso on ajamasin ka sõna otseses mõttes, täis mõõdikuid: taksomeeter, hodomeeter, spidomeeter. Taksojuht on nomaadtööline, kelle töö on olla igaveses liikumises, kes peatub vaid uue võõra pealevõtmiseks.

29.05.2020 30.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto