Sisukord
AK
Postimees
06.07.2020
Estoonlased lahkavad Aivar Mäed tabanud süüdistuste tagamaid (2) Eesti Eesti lühiuudised Riigikogu koguneb arutama töölubade pikendamist Martin Helme lubab uut tooni Riigikülasse tulekivi tooma Majandus Majanduse olukord on halb, aga tulevik pakub lootust Majanduse lühiuudised Välismaa Uued viiruskolded sunnivad tuhanded inimesed koduseinte vahele Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Noori rõhub stress ja ühiskondlik surve Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: ajakirjandus ei ole kohus (1) Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu (2) Juku-Kalle Raid: dalai-laama juubelil on paras meenutada, et ükski autoritaarne suurriik ei ole lihtsalt niisama altruistlik Raimond Kaljulaid: kuidas toetada maaomavalitsusi? 5. juuli 1940: valimisetendus algab Kultuur Kapitalist astub kirikusse ja küsib: «Palju maksab?» Elab veel funk Kultuuri lühiuudised Kas on kerge olla noor?* Sport Tänak meelitas Viru rallile oodatust rohkem pealtvaatajaid Spordi lühiuudised Karistused rikkusid Hamiltoni nädalavahetuse Flora võidutses, Trans kurvastas, Paide rõõmustas Tartu Piret Bristol: muutuste arhitektid Ott Kiens: roheline orav Tartu linnapildis Parkide elurikkuse projekt ei taotlegi harjumuspärast ilu Autovabaduse puiestee avanes rõõmsalt ja rahvarohkelt Tartu lühiuudised Koroonaepideemiajärgne aeg hoiab kliinikumi töötajad valvel (3) Värvika ajalooga Kavastu jõeparv sai uue kuue Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tarmo Soomere: kõigil on teadusest kasu

5 min lugemist
Tarmo Soomere. FOTO: Toomas Huik/Postimees

Mis asi see on, mida nimetatakse teaduseks? Nii küsis oma raamatu pealkirjas Alan Chalmers. Vastuse asemel andis ta hoopis ainet mõtiskluseks selle üle, mis ei ole teadus. Lühim teaduse definitsioon, kus veel sees vajalik kvintessents, võiks kõlada: uute oluliste teadmiste hankimine ja nende kommunikeerimine teistele. Minevikus pole see alati nõnda olnud. Kunagi peeti skolastikat teaduse tipuks ning teadmiste talletamine vaid enda jaoks oli auasi. Praegu domineerib loodusteaduslik-matemaatiline, faktipõhine mõtteviis ja teadlaste väärtust hinnatakse selle järgi, kuidas tema tulemusi kasutatakse, olgu siis viidetena teiste teadlaste töödest või rakendatuna meie kõigi elujärje parandamisse.

Tellijale Tellijale

Mis mõte on väikeriigi teadust finantseerida? Ikka on. Teadus on nagu ökosüsteem. Me ei tea kunagi, millal ja millises valdkonnas tuleb põhimõtteline pööre. Peame ka enda peenart hoidma väetatuna, et kasvatada sellel üha uusi kõige erinevamaid taimi. Vastasel juhul teeme uutele põlvkondadele karuteene.

04.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto