N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Teder: kommertsliin ei peaks puudega inimest tasuta sõidutama

Tõnis Poom
, Postimees
Teder: kommertsliin ei peaks puudega inimest tasuta sõidutama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Indrek Teder
Indrek Teder Foto: Peeter Langovits

Õiguskantsler Indrek Teder peab põhiseadusevastaseks ühistranspordiseaduse sätet, mis kohustab kommertsliine puudega inimesi tasuta sõidutama, ning soovitab vedajal selle normi põhiseaduslikkuse järelevalve algatamiseks kohtusse pöörduda.

Holstre–Mustla–Rõngu–Tartu kaugliini teenindav Karter OÜ pöördus õiguskantsleri poole selgitamaks, kas on õiguspärane, et kommertsliin peab gruppi inimesi sõidutama tasuta, ilma et neile seda kuidagi kompenseeritaks.

Ettevõtte juhataja Heino Tafenau hinnangul koheldakse riigilt dotatsiooni saavaid vedajaid ja kommertsliine ebavõrdselt.

«Meile tundub see kohustus vedada kedagi tasu saamata ebaõige. Kui on kohustus kommertsliinil puudega inimesi sõidutada, siis on loogiline, et nad ostavad pileti, mis hiljem neile hüvitatakse. Meile ei hüvita keegi ühtegi liitrit kütust, juhi töötasu ega bussi kulusid, üldkuludest rääkimata,» märkis Tafenau.

Ettevõte sai maanteeametilt ettekirjutuse, kui bussijuht oli soovitanud reisijatel kasutada oma tasuta sõidu õigust pea samal ajal väljuval riigi doteeritaval liinil. Tasuta sõidutamisest keeldumise korral ähvardab ettevõtet kuni 32 000 euro suurune trahv.

Õiguskantsleri hinnangul on kirjeldatud juhul vedajal lasuv koormise talumise kohustus ülemäärane.

«Näiteks siis, kui vedajal tuleb regulaarselt 14-kohalises bussis sõidutada tasuta seitset inimest, peab ettevõtja kõnealusest koormisest johtuvalt taluma lisaks sõiduki kulumisele ja iga veetava sõitjaga suurenevale kütusekulule tulu kaotust määrani, mis võib teda panna üsnagi raskesse olukorda ja isegi sundima sel alal tegutsemisest loobuma,» selgitas ta.

Tederi sõnul ei ole riigikogu seni ühistranspordi seaduse muutmist ette võtnud, ehkki on juhtinud sellele tähelepanu. Seetõttu soovitab ta vedajal ettekirjutus kohtus vaidlustada.

Kui kohus algatab põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetluse riigikohtus, siis otsustab riigikohus lõplikult ja seadusandjale siduvalt, kas ühistranspordiseaduse vastav säte on põhiseadusega kooskõlas. BNS

Tagasi üles