Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Euroopa pangandusliit on käivitunud

Pea neli aastat tagasi alanud Euroopa võlakriisi üheks tulemuseks oli Euroopa pangandusliidu loomine. Sisuliselt võib lugeda liidu alguseks selle aasta 4. novembrit, mil käivitus euroala ühtne pankade järelevalvemehhanism.

Tellijale Tellijale

Tegemist on euroala hõlmava ühtse pankade kapitalijärelevalve mehhanismiga (SSM), mille eelkõige planeerivaks, koordineerivaks ja otsustavaks keskuseks on Euroopa Keskpank (EKP). Menetlusi rakendavad ning otsuseid viivad ellu euroala finantsjärelevalveasutused, Eestis on selleks institutsiooniks finantsinspektsioon.

Eestis läheb otsese ühtse järelevalve alla kaks panka – Swedbank ja SEB. Emapanga suuruse tõttu läheb otsese järelevalve alla ka DNB, aga nende osakaal siinsel turul on väga väike. Ülejäänud krediidiasutused (pangad ja välispankade filiaalid) jäävad finantsinspektsiooni jurisdiktsiooni, samuti jääb inspektsioon tegema teenusejärelevalvet kõigi krediidiasutuste ja teiste reguleeritud finantsjärelevalve subjektide, nagu investeerimisfondid, kindlustusasutused jmt üle.

24.11.2014 26.11.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto