K, 30.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Türgi soovib Süüria võimu kukutamist

Peeter Raudsik, Doha
Türgi soovib Süüria võimu kukutamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Süüriast Kobanest pärit kurdi põgenikud sel nädalavahetusel Türgi piirilinnas tühjas koolimajas.
Süüriast Kobanest pärit kurdi põgenikud sel nädalavahetusel Türgi piirilinnas tühjas koolimajas. Foto: Reuters/ScanPix

Veel neli aastat tagasi osutati Türgi-Süüria suhetele kui regionaalse koostöö musternäidisele muidu pingelises Lähis-Idas. Kahe riigi edukast koostööst nii majanduse, julgeoleku kui ka kultuuri alal annavad tunnistust enam kui 60 kahepoolset lepingut.

Suhete jahenemine sai alguse araabia kevadest, mistõttu puhkes Süürias senini vältav kodusõda. Praegu nõuab Süüria opositsiooni toetav Türgi omakorda aina häälekamat Damaskuse võimu kukutamist. «Bashar al-Assadi režiim peab olema peamine sihtmärk,» ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan vastulausena neile, kes näevad regioonis suurema ohuna Süürias ja Iraagis tegutsevat Islamiriiki (IS).

Türgi kuulub ka NATOsse, mistõttu on sealsete sündmuste jälgimine meile tähtis. Sõjategevus on piiri läheduses aegamööda kasvanud. Seetõttu saatsid liitlased 2013. aastal Türgile kuus raketipatareid (Patriot), mis on mõeldud nii õhutõrjeks kui ka toetuseks kaudtule vastu.

Märksõnad
Tagasi üles