Sisukord
Välismaa
Postimees

Maailma vägistamispealinna günekoloog päästab naisi

2 min lugemist
Sahharovi preemia laureaat Denis Mukwege ja Euroopa Parlamendi president Martin Schulz eile auhinna üleandmistseremoonial Strasbourgis. FOTO: AP/Scanpix

«Ma olen seda harva kogenud, et saadikud on pisarateni liigutatud,» sõnas eile Strasbourgis Sahharovi mõttevabaduse preemia järgsel pressikonverentsil Euroopa Parlamendi president Martin Schulz. Silmad ajas neil märjaks seekordne auhinna laureaat, 59-aastane Kongo Demokraatliku Vabariigi günekoloog, kelle ametile annab erilise kaalu tõik, et tema kodupiirkonda nimetatakse ka maailma vägistamispealinnaks.

Tellijale Tellijale

«Ma ei tahaks sellest teemast enam üldse rääkida, kuid ma ei saa ka vaikida, kui näen naiste ja laste kehade peal korda saadetud võikusi, millega ma pole suutnud ka 15-aastase kirurgistaaži jooksul ära harjuda,» sõnas Sahharovi preemia laureaat Denis Mukwege eile auhinda vastu võttes. «Kuidas saabki harjuda sellega, kui su juurde tuuakse kuuekuune laps, kelle vagiina on mingi objektiga täiesti ära lõhutud,» lisas ta.

Mukwege asutas 1996. aastal Bukavus oma günekoloogiakabineti ja sünnituspalati, nüüdseks on see välja arenenud terveks Panzi haiglakompleksiks. 1998. aastal alanud brutaalsest teisest Kongo sõjast alates on ta seal aidanud ligi 19 000 vägistamisohvrit ja teinud 10 000 taastusoperatsiooni ohvrite lõhkikistud vagiinade ja pärasoolte parandamiseks.

26.11.2014 28.11.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto