Sisukord
Eesti
Postimees
29.11.2014
Eesti Eesti astub Balti riikide ühisest miinitõrjeüksusest välja Horoskoop dilbert Mälumäng male Seeneliike arvatust vähem palju õnne Taavi Rõivase ründaja haihtus öösse tagakülg Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Savvusannanaanõ Rahvusvaheline mees Muuli läheb «karja» Kirikutorni pikkune jumalamees Majandus Täiuslikud mänguväljakud igale vanusele Välismaa Chirtoacă: jääb mulje, nagu kandideeriks Putin meie parlamenti Moldova valib ida ja lääne vahel Moldovlased eelseisvatest valimistest ja riigi tulevikust Välismaa lühiuudised Arvamus Postimees 1924. aastal Kalle Muuli: IME Kremlis Päeva karikatuur Tõnu Viik: essee valitsemise nutikusest Rahvusvaheline mees Savvusannanaanõ Muuli läheb «karja» Kirikutorni pikkune jumalamees Juhtkiri: ka ajakirjanik võib valida poliitikukarjääri Marti Aavik: Must reede ja Eesti viga Mart Kivastik: seletuskiri Kultuur Lapini ilmumine rahvale Luulehetk – hetk luules Maksimov! Jätke meelde: füsikokeemia on kõikvõimas! See mõjutab ka laisku! Nädala plaat. Monarhi dub Nädala plaat. Hullumaja puhvet Aja auk. Band Aid 30 Kui tallinn oli maailmalinn Sport Spordi lühiuudised Kas Alaveri süsteem töötab? Poltoranin annab vastuse Vigastustest räsitud Rock alistas lisaajal Tarva, Kalev samuti hädas vigastustega Hull naine ja eesti keel Tarbija Mis on «edukas» vananemine? AK Kas roos on parem kui gerbera või iiris? Kooselu meesterahvaga, Raul Rebase näitel Luulehetk – hetk luules Lapini ilmumine rahvale Peeter Langovits: Tipp-TV juhtum Vahur Kersna advendisõnum Eesti rahvale Maksimov! Jätke meelde: füsikokeemia on kõikvõimas! See mõjutab ka laisku! Aja auk. Band Aid 30 Nädala plaat. Hullumaja puhvet Kui tallinn oli maailmalinn Tõnu Viik: essee valitsemise nutikusest Homod kolivad kokku Lasteaiadetektiiv Hamburgi- trett Edward Lucas: Putinile tuleb selgeks teha, et Baltimaadesse tal asja ei ole Nädala plaat. Monarhi dub Vahur Laiapea: Afganistani projekt 1. detsembri riigipöördekatse verine jälg Arter «Laulukarussell» saab taas hoo sisse Vaheldus rikastab Horoskoop Raamaturingiga emakeeleõpetaja Polpo heategevuslik õhtusöök Ehe Eesti ehe Öise Lasnamäe uusromantika Eksootilise sugulasena Tadžikistanis Sügistalvine grillipidu Ratastel koduga ümbermaailmareisile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti astub Balti riikide ühisest miinitõrjeüksusest välja

1 min lugemist
Sakala on üks kolmest Eesti mereväele kuuluvast nüüdisaegsete miinitõrjesüsteemidega varustatud Sandown-klassi miinijahtijast. FOTO: Priit Simson / Scanpix

Eesti astub välja 1998. aastal loodud Balti riikide ühisest miinitõrjeeskaadrist Baltron, kuna ei pea otstarbekaks sellele kaitseressurssi kulutada ning peab mõttekamaks jätkata Läti ja Leedu merevägedega koostööd NATO raames.

Kaitseministeerium märkis kooskõlastusringile saadetud eelnõu seletuskirjas, et Baltron on olnud edukas projekt, kuid kuna kaitsevägi osaleb staabi- ja toetuslaevade ning miinijahtijatega NATO alalises miinitõrjeüksuses, ei ole võimalik jätkata senises mahus Baltronisse panustamisel.

Kaitseministeerium leiab, et Baltroni asemel on mõttekam panustada NATO miinitõrjeüksusesse SNMCMG1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).

«See demonstreerib NATO ühtsust kollektiivkaitse tagamisel nähtavamalt kui NATO äärealal asuva kolme väikeriigi tegevus konkureeriva samalaadse üksuse raamistikus kahanevate kaitseressursside tingimustes. Sellises olukorras tuleb teha prioriteetidest lähtuvaid põhimõttelisi valikuid. NATO liikmetena on Balti riikide merevägede üksused täielikult koostöövõimelised ja integreeritud SNMCMG1 raamistikku,» seisab eelnõu seletuskirjas.

«Algselt Baltronile püstitatud ülesanded sisalduvad SNMCMG1 ülesannetes. Järjekindel ja alaline panustamine SNMCMG1 tagab NATO kui kollektiivkaitseorganisatsiooni alalise reageerimisvõime tõhususe ning demonstreerib NATO ühtsust nähtavalt.»

Baltron koosneb eskaadri staabist ning Eesti, Läti ja Leedu mereväelaevadest. Iga riik annab Baltroni käsutusse kindlaks perioodiks miinitõrjelaeva. Lisaks täidab üks alus staabi- ja toetuslaeva ülesandeid.

Baltroni staabi ametikohad roteeruvad kolme riigi mereväeohvitseride vahel. Balti riikide miinitõrjeüksust juhib tänavu Eesti merevägi.

Eesti, Läti ja Leedu allkirjastasid Baltroni loomise lepingu 16. aprillil 1998 Riias ning riigikogu ratifitseeris lepingu 11. novembril 1998. Leping jõustus rahvusvaheliselt 26. juunil 1999.

Balti riikide miinitõrjeüksusest väljaastumiseks peab riigikogu Baltroni loomise lepingu denonsseerima.

Seotud lood
28.11.2014 01.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto