Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti astub Balti riikide ühisest miinitõrjeüksusest välja

Sakala on üks kolmest Eesti mereväele kuuluvast nüüdisaegsete miinitõrjesüsteemidega varustatud Sandown-klassi miinijahtijast. FOTO: Priit Simson / Scanpix

Eesti astub välja 1998. aastal loodud Balti riikide ühisest miinitõrjeeskaadrist Baltron, kuna ei pea otstarbekaks sellele kaitseressurssi kulutada ning peab mõttekamaks jätkata Läti ja Leedu merevägedega koostööd NATO raames.

Kaitseministeerium märkis kooskõlastusringile saadetud eelnõu seletuskirjas, et Baltron on olnud edukas projekt, kuid kuna kaitsevägi osaleb staabi- ja toetuslaevade ning miinijahtijatega NATO alalises miinitõrjeüksuses, ei ole võimalik jätkata senises mahus Baltronisse panustamisel.

Kaitseministeerium leiab, et Baltroni asemel on mõttekam panustada NATO miinitõrjeüksusesse SNMCMG1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).

«See demonstreerib NATO ühtsust kollektiivkaitse tagamisel nähtavamalt kui NATO äärealal asuva kolme väikeriigi tegevus konkureeriva samalaadse üksuse raamistikus kahanevate kaitseressursside tingimustes. Sellises olukorras tuleb teha prioriteetidest lähtuvaid põhimõttelisi valikuid. NATO liikmetena on Balti riikide merevägede üksused täielikult koostöövõimelised ja integreeritud SNMCMG1 raamistikku,» seisab eelnõu seletuskirjas.

«Algselt Baltronile püstitatud ülesanded sisalduvad SNMCMG1 ülesannetes. Järjekindel ja alaline panustamine SNMCMG1 tagab NATO kui kollektiivkaitseorganisatsiooni alalise reageerimisvõime tõhususe ning demonstreerib NATO ühtsust nähtavalt.»

Baltron koosneb eskaadri staabist ning Eesti, Läti ja Leedu mereväelaevadest. Iga riik annab Baltroni käsutusse kindlaks perioodiks miinitõrjelaeva. Lisaks täidab üks alus staabi- ja toetuslaeva ülesandeid.

Baltroni staabi ametikohad roteeruvad kolme riigi mereväeohvitseride vahel. Balti riikide miinitõrjeüksust juhib tänavu Eesti merevägi.

Eesti, Läti ja Leedu allkirjastasid Baltroni loomise lepingu 16. aprillil 1998 Riias ning riigikogu ratifitseeris lepingu 11. novembril 1998. Leping jõustus rahvusvaheliselt 26. juunil 1999.

Balti riikide miinitõrjeüksusest väljaastumiseks peab riigikogu Baltroni loomise lepingu denonsseerima.

28.11.2014 01.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto