Sisukord
Arvamus
Postimees
29.11.2014
Eesti Eesti astub Balti riikide ühisest miinitõrjeüksusest välja Horoskoop dilbert Mälumäng male Seeneliike arvatust vähem palju õnne Taavi Rõivase ründaja haihtus öösse tagakülg Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Eesti lühiuudised Savvusannanaanõ Rahvusvaheline mees Muuli läheb «karja» Kirikutorni pikkune jumalamees Majandus Täiuslikud mänguväljakud igale vanusele Välismaa Chirtoacă: jääb mulje, nagu kandideeriks Putin meie parlamenti Moldova valib ida ja lääne vahel Moldovlased eelseisvatest valimistest ja riigi tulevikust Välismaa lühiuudised Arvamus Postimees 1924. aastal Kalle Muuli: IME Kremlis Päeva karikatuur Tõnu Viik: essee valitsemise nutikusest Rahvusvaheline mees Savvusannanaanõ Muuli läheb «karja» Kirikutorni pikkune jumalamees Juhtkiri: ka ajakirjanik võib valida poliitikukarjääri Marti Aavik: Must reede ja Eesti viga Mart Kivastik: seletuskiri Kultuur Lapini ilmumine rahvale Luulehetk – hetk luules Maksimov! Jätke meelde: füsikokeemia on kõikvõimas! See mõjutab ka laisku! Nädala plaat. Monarhi dub Nädala plaat. Hullumaja puhvet Aja auk. Band Aid 30 Kui tallinn oli maailmalinn Sport Spordi lühiuudised Kas Alaveri süsteem töötab? Poltoranin annab vastuse Vigastustest räsitud Rock alistas lisaajal Tarva, Kalev samuti hädas vigastustega Hull naine ja eesti keel Tarbija Mis on «edukas» vananemine? AK Kas roos on parem kui gerbera või iiris? Kooselu meesterahvaga, Raul Rebase näitel Luulehetk – hetk luules Lapini ilmumine rahvale Peeter Langovits: Tipp-TV juhtum Vahur Kersna advendisõnum Eesti rahvale Maksimov! Jätke meelde: füsikokeemia on kõikvõimas! See mõjutab ka laisku! Aja auk. Band Aid 30 Nädala plaat. Hullumaja puhvet Kui tallinn oli maailmalinn Tõnu Viik: essee valitsemise nutikusest Homod kolivad kokku Lasteaiadetektiiv Hamburgi- trett Edward Lucas: Putinile tuleb selgeks teha, et Baltimaadesse tal asja ei ole Nädala plaat. Monarhi dub Vahur Laiapea: Afganistani projekt 1. detsembri riigipöördekatse verine jälg Arter «Laulukarussell» saab taas hoo sisse Vaheldus rikastab Horoskoop Raamaturingiga emakeeleõpetaja Polpo heategevuslik õhtusöök Ehe Eesti ehe Öise Lasnamäe uusromantika Eksootilise sugulasena Tadžikistanis Sügistalvine grillipidu Ratastel koduga ümbermaailmareisile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: ka ajakirjanik võib valida poliitikukarjääri

2 min lugemist

Viktoria Ladõnskaja, Andrei Hvostov, Mihkel Raud, Kalle Muuli… Loetelu võiks jätkata. Nimekiri riigikokku kandideerida otsustanud ajakirjanikest on seekord tähelepanuväärselt pikk. 

Selles pole midagi ennenägematut – ajakirjandusest on poliitikasse varemgi mindud, minnakse edaspidigi. Erakonnad võtavad ajakirjanikke oma ridadesse samal põhjusel, miks kõiki teisigi ühiskondlikult aktiivseid, laia silmaringi ja ärksa meelega kodanikke.

Selles, et inimesed siirduvad poliitikasse, pole midagi taunimisväärset, olgu nad arstid, insenerid, õpetajad või siis ajakirjanikud. Seadus lubab riigikogusse kandideerida igal vähemalt 21-aastasel hääleõiguslikul Eesti kodanikul. Põhiseadus kaitseb igaühe õigust määratleda vabalt oma poliitilist vaadet ja erakondlikku kuuluvust ning mitte saada selle eest diskrimineeritud.

Poliitikat ei maksa demoniseerida. Eesti on parlamentaarne riik ning poliitikat ja poliitikuid a priori sarjates sarjame iseennast. Meie teostame valimiskasti juures oma kodanikuõigust, pealegi vajab esindusdemokraatia, selleks et olla elujõuline, pidevalt uusi ideid ja seega ka uusi inimesi. Kuid see ei tähenda, et kandidaatide ja hiljem juba valituks osutunute suhtes ei tohiks olla kriitiline. Vastupidi. Mida rohkem argumenteeritud arutelusid, seda kvaliteetsem tulemus, olgu siis esinduskogu saadikute või nende otsuste näol.

Kui väljaanne tahab olla sõltumatu mitmekesiste ühiskondlike arutelude tanner, peab ta olema oma auditooriumi silmis usaldusväärne. «Ajakirjandus teenib avalikkuse õigust saada tõest, ausat ja igakülgset teavet ühiskonnas toimuva kohta. Ajakirjanduse üks peamine kohustus on ühiskonnas kriitiliselt jälgida poliitilise ja majandusliku võimu teostamist.» Nii sätestab Eesti ajakirjanduseetika koodeks. Eneseregulatsioon ehk hea ajakirjandustava järgimine ning järelevalveorgani – pressinõukogu – otsuste täitmine tagabki ajakirjanduse usaldusväärsuse.

Eneseregulatsiooniga tegeleb nii iga ajakirjanik ise kui ka iga väljaanne. Kui ajakirjanik on otsustanud end siduda poliitilise erakonnaga, seab see tema ajakirjanduslikule tegevusele piirid. See on paratamatu, sest kõike, mida ta teeb, kirjutab või räägib, tõlgendatakse nüüd uues kontekstis, iseäranis valimiste-eelsel ajal.

Ajakirjanikud, kes on otsustanud viimastel kuudel poliitilist karjääri kasuks, teavad seda kahtlemata väga hästi. Nagu sedagi, et tagasitee ajakirjandusse pole kindlasti võimatu, kuid on siiski konarlik. Ajakirjanikust võib saada hea poliitik, kuid kord juba poliitikas olnust enamasti taas ajakirjanikku ei saa. Päris kõik rajad pole enam kunagi endist viisi lahti.

Seotud lood
28.11.2014 01.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto