Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1927. aastal

1. detsembri mälestamine. Sõjakool tuletas meelde kohutawat hommikut. Eile – 1. detsembril mälestas kogu Eesti neid, kes 3 a tagasi langesid wäljastpoolt tulnud kommunistide mõrtsukalikkude hoopide all. 3 aastat tagasi tungiti mitte ainult isikute, waid kogu Eesti omariikluse kallale. See kallaletung löödi küll tagasi, kuid ohwritega. Nende mälestuseks korraldati eile koolides, kaitsewäeosades ja sõjakoolis mälestusaktused, ning leinajumalateenistused kirikutes.

Aktustel, mis korraldati üksikutes kaitsewäe osades, esinesid ohwitserid kõnedega, tuletades meelde 1. dets ning hädaohtu, mis meid alati waritsemas. Sõjawäe ühendatud õppeasutustes algas päewa mälestamine juba hommikul wara – sellel tunnil, mil õppeasutusele 3 a eest kallale tungiti. Hommikul wara kõlasid häire signaalid, mis kaswandikke kokku kutsusid. Õppeasutuse ülem kol. Jonson tuletas meelde sündmust, mis siin aset leidnud ning kriipsutas alla kohustust, mis on meestel, kes ennast pühendanud isamaa kaitsmisele. Kell 2.30 oli aktus sõjakoolis, kus kõnedega esinesid õppeasutuse ülem ja riigikogu esimees K. Einbund, kes samuti kriipsutas alla seda suurt tähtsust, mis oli sõjakoolil wastupanul. Mälestas oma langenuid ka politsei.

2.12.1927

01.12.2014 03.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto