Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Krista Kodres: pildid ja poliitika

Krista Kodres FOTO: Peeter Langovits

Maarjamäel «Rahvaste sõpruse» pannoo katmine, mõne monumendi teisaldamine või mõne nõukogudeaegse hoone lammutamine ei tee seda aega olematuks, kirjutab kunstiteadlane Krista Kodres.

Tellijale Tellijale

Hiljuti näitas ETV saade «Pealtnägija» ühe Tallinna kooli poolt aastaid praktiseeritud tava teha klassipilti Maarjamäe lossis asuva seinamaali ees. 42,7 meetrit pika, kunagise lossisaali, nüüdse muuseumisaali seinu katva monumentaalse seinapannoo teemaks on «Rahvaste sõprus».

See telliti Evald Okaselt Oktoobrirevolutsiooni 70. aastapäevaks ja valmis 1987. aastal. Kui hiigelpilt – kokku on pannool ligi 200 figuuri – valmis sai, kirjeldas ajakirjanik seda järgmiselt: «Kahel pikal külgseinal on see kõik, mille kohta öeldud «Nõukogude rahvaste sõpruse ja koostöö erinevad tahud»: poliitiline ja riiklik, rahvamajandus ja kultuur, NLKP kui juhtiv jõud meie ühiskonnas, kogemuste vahetamine tööstuses, meie ehitajad BAMil, Tallinna sadam, kosmonaudid, laulupidu, vene ansambel meil külas, meie Kasahstanis ja riigipiiride kaitse» (Rahva Hääl, 5.11.1987).

01.12.2014 03.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto