Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male Vene pool ei näita vähimatki vastutulekut palju õnne Professor: eestlased ei sure iial välja Ilmasõjas käinud marsivad internetti tagakülg Koostöökogu lõikaks «puugid» välja Kaitsja: vangina ei ole Kohver Venemaale vajalik Ajaloomuuseumis avati näitus Saksa okupatsioonist Eesti lühiuudised Eestimaalaste kingitud klaver alustab teed Ukrainasse Puudega laste hoiu raha väheneb Majandus Eesti kulutused teadus- ja arendustegevuse langesid 14 protsenti Riigikogu eraldas raha haiglate ostuks ja rongide liisinguks Üleminekut SEPA massmaksetele pikendatakse aasta võrra Majanduse lühiuudised Kaupmehed on jõulumüügi suhtes optimistlikud Välismaa Islamiriik liidab vaenlasi ühiseks rindeks Endine NBA täht astus politseinike eest välja Arvamus Joris Van Bladel: fuck Euroopa Liit? Lugeja kiri: rahvussuhted Eestis Lugeja kiri: ajakindlat advendiaega Tiit Kändler: vapra maalisõduri tagasimarss Olev Remsu: Putin ja ajalugu Päeva karikatuur Juhtkiri: hoogtöö riigireformiga Irina Kablukova: kolmandale katsele Kultuur Goooddd!!! Ma tahan seda juba näha* Digilugeja rõõm: tasuta digiraamatulaenutuse kõrvale ilmus kommertsteenus Sport Spordi lühiuudised WADA sai Veerpalu ja Lallukka juhtumitega seoses olulise kohtuvõidu Mart Poomi hard core elu Valga alistas TLÜ/Kalevi, Tarvas võitis Dinamot Kalev plaanib Tallinna ulmelist staadioni Tartu Kass ja taat mängivad jõuluõhtut Tartu Postimees ootab piparkoogist meistriteoseid Naerda ja nutta tuleb näitlejannal laval üksi Sirje Leini teab, et lugemine nakkab Tartu kaalub raudteeületuskohana nii silda kui tunnelit Kolme auguga leib tõi võidu Volikogu arutab Tartu bussijaama planeeringu kehtestamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olev Remsu: Putin ja ajalugu

5 min lugemist
Olev Remsu FOTO: Ergo Kuld

Kolumnist Olev Remsu analüüsib, kuidas ja miks püüab Venemaa president Vladimir Putin ajalugu alistada ehk luua mineviku kohta müüte, mis teeniksid ta praeguseid poliitilisi eesmärke. Remsu arvates algas 4. novembril ajaloo alistamise uus etapp.

Tellijale Tellijale

Et hoida ühte riiki pihus, tuleb täita kolm tingimust. Esiteks on vaja alistada endale tulevik, teiseks olevik, kolmandaks minevik. Mäletame, et Hitler lubas tuhandeaastast rahuriiki ning bolševikud ja Stalin kommunismiparadiisi. Venemaa president Vladimir Putin on seni olnud madalama lennukaarega, tema tõotab nii-öelda õiglast maailma, kus Venemaa strateegilised ja geopoliitilised huvid oleksid rahuldatud. Millised need on? Seda võime ohtu kartes vaid aimata.

Oleviku alistamine tähendab võimule tulekut. Meenutame, et Rudolf Hess, Kolmanda Reich’i teine mees Hitleri-aja esimesel kahel kolmandikul röögatas Nürnbergi parteipäeval: «Saksamaa – see on Adolf Hitler! Adolf Hitler – see on Saksamaa!» Stalinit peeti Peremeheks, niisugune oli ka tema hüüdnimi siseringis. Putingi kehastab ainuisikuliselt tänapäeva Venemaad, kellelgi teisel pole enam õigust midagi öelda, kaasa arvatud ministritel. Tõsi, oleviku alistamine on tal käinud eelkäijatest tunduvalt aeglasemas tempos. Hitleril oli kolme-nelja, Stalinil seitsme-kaheksa võimuaastaga kogu opositsioon, takkajärele veel isemõtlejadki, kõrvaldatud-hävitatud. Putin on riigitüüril poolteist aastakümmet, kuid ikka pole kõik kruvid viimse ragistamiseni kinni keeratud. Töötab paar opositsioonilist tele- ja raadiojaama, ilmuvad mõned Putini-vastased ajalehed, raamatutsensuuri pole üldse. Ausad ja julged inimesed saavad ennast ohverdades täita oma südametunnistuse kohust ning öelda, mida nad presidendist ja tema poliitikast arvavad.

03.12.2014 05.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto