Olev Remsu: Putin ja ajalugu

Olev Remsu FOTO: Ergo Kuld

Kolumnist Olev Remsu analüüsib, kuidas ja miks püüab Venemaa president Vladimir Putin ajalugu alistada ehk luua mineviku kohta müüte, mis teeniksid ta praeguseid poliitilisi eesmärke. Remsu arvates algas 4. novembril ajaloo alistamise uus etapp.

Tellijale Tellijale

Et hoida ühte riiki pihus, tuleb täita kolm tingimust. Esiteks on vaja alistada endale tulevik, teiseks olevik, kolmandaks minevik. Mäletame, et Hitler lubas tuhandeaastast rahuriiki ning bolševikud ja Stalin kommunismiparadiisi. Venemaa president Vladimir Putin on seni olnud madalama lennukaarega, tema tõotab nii-öelda õiglast maailma, kus Venemaa strateegilised ja geopoliitilised huvid oleksid rahuldatud. Millised need on? Seda võime ohtu kartes vaid aimata.

Oleviku alistamine tähendab võimule tulekut. Meenutame, et Rudolf Hess, Kolmanda Reich’i teine mees Hitleri-aja esimesel kahel kolmandikul röögatas Nürnbergi parteipäeval: «Saksamaa – see on Adolf Hitler! Adolf Hitler – see on Saksamaa!» Stalinit peeti Peremeheks, niisugune oli ka tema hüüdnimi siseringis. Putingi kehastab ainuisikuliselt tänapäeva Venemaad, kellelgi teisel pole enam õigust midagi öelda, kaasa arvatud ministritel. Tõsi, oleviku alistamine on tal käinud eelkäijatest tunduvalt aeglasemas tempos. Hitleril oli kolme-nelja, Stalinil seitsme-kaheksa võimuaastaga kogu opositsioon, takkajärele veel isemõtlejadki, kõrvaldatud-hävitatud. Putin on riigitüüril poolteist aastakümmet, kuid ikka pole kõik kruvid viimse ragistamiseni kinni keeratud. Töötab paar opositsioonilist tele- ja raadiojaama, ilmuvad mõned Putini-vastased ajalehed, raamatutsensuuri pole üldse. Ausad ja julged inimesed saavad ennast ohverdades täita oma südametunnistuse kohust ning öelda, mida nad presidendist ja tema poliitikast arvavad.

03.12.2014 05.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto