Sisukord
Eesti
Postimees
04.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male Vene pool ei näita vähimatki vastutulekut palju õnne Professor: eestlased ei sure iial välja Ilmasõjas käinud marsivad internetti tagakülg Koostöökogu lõikaks «puugid» välja Kaitsja: vangina ei ole Kohver Venemaale vajalik Ajaloomuuseumis avati näitus Saksa okupatsioonist Eesti lühiuudised Eestimaalaste kingitud klaver alustab teed Ukrainasse Puudega laste hoiu raha väheneb Majandus Eesti kulutused teadus- ja arendustegevuse langesid 14 protsenti Riigikogu eraldas raha haiglate ostuks ja rongide liisinguks Üleminekut SEPA massmaksetele pikendatakse aasta võrra Majanduse lühiuudised Kaupmehed on jõulumüügi suhtes optimistlikud Välismaa Islamiriik liidab vaenlasi ühiseks rindeks Endine NBA täht astus politseinike eest välja Arvamus Joris Van Bladel: fuck Euroopa Liit? Lugeja kiri: rahvussuhted Eestis Lugeja kiri: ajakindlat advendiaega Tiit Kändler: vapra maalisõduri tagasimarss Olev Remsu: Putin ja ajalugu Päeva karikatuur Juhtkiri: hoogtöö riigireformiga Irina Kablukova: kolmandale katsele Kultuur Goooddd!!! Ma tahan seda juba näha* Digilugeja rõõm: tasuta digiraamatulaenutuse kõrvale ilmus kommertsteenus Sport Spordi lühiuudised WADA sai Veerpalu ja Lallukka juhtumitega seoses olulise kohtuvõidu Mart Poomi hard core elu Valga alistas TLÜ/Kalevi, Tarvas võitis Dinamot Kalev plaanib Tallinna ulmelist staadioni Tartu Kass ja taat mängivad jõuluõhtut Tartu Postimees ootab piparkoogist meistriteoseid Naerda ja nutta tuleb näitlejannal laval üksi Sirje Leini teab, et lugemine nakkab Tartu kaalub raudteeületuskohana nii silda kui tunnelit Kolme auguga leib tõi võidu Volikogu arutab Tartu bussijaama planeeringu kehtestamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilmasõjas käinud marsivad internetti

3 min lugemist
Ajalooarhiivi kasutusosakonna juhataja Tõnis Türna (paremalt) ja asejuhataja Kadri Tooming uurimas eile, kuidas ja miks üks Avinurme vallast pärit mees sai tunnistuse alatiseks teenistusest vabastamise kohta. FOTO: Kristjan Teedema

Rahvusarhiiv avas läinud nädalal veebis ühisloomekeskkonna, kuhu trükitakse entusiastide toel ümber Esimesse maailmasõtta kutsutud eestlaste nimekirjad.

Tellijale Tellijale

Eile pärastlõunaks oli kutsealuste nimekirjadest indekseeritud juba ligi 800 inimest, aga pikk tee on veel minna. Kokkuvõttes loodab rahvusarhiiv saada veebi pea kõik ligikaudu 100 000 Esimeses maailmasõjas osalenud meest, ehkki Võrumaa ja Järvamaa kutsealuste nimekirjad läksid ajalookeerises kaduma.

Pärast indekseerimist loob arhiiv inimestele võimaluse lisada ühisloomekeskkonda trükitu juurde ka sõjameeste fotosid või kirju rindelt, samuti infot inimese hukkumise aja kohta. Just hukkunute või teadmata kadunute kohta on arhiivide andmestik kõige puudulikum.

Riigiarhivaari asetäitja Indrek Kuubeni sõnul on entusiastid teinud ühisloomekeskkonnas juba hoolimata seni vähesest reklaamist usinasti tööd. «Need on pühendunud inimesed,» lausus ta. «Kolm-neli vabatahtlikku teevad tublit tööd, ja seda ka öötundidel.»

Indekseerimine tähendab sisuliselt seda, et kirillitsas ja ühisloomekeskkonnas kättesaadavad kutsealuste nimekirjad trükitakse digitaalsele kujule, mis annab tulevikus igaühele võimaluse toksida veebi oma sugulase nimi ja teada saada, kas ja millal ta sõtta läks. Lisaks nimele leiab nimekirjast kutsealuse sünniaja, isanime, teenistusse võtmise kuupäeva ja sissekirjutuse valla.

Edasi saab minna vaatama ka digiteeritud arhivaali ennast, kus on päris põnevad andmed ammulahkunud sugulase kohta. Seal on muuhulgas üles loetletud pereliikmed, tegevusala, aga ka pikkus, kaal ja rinnaümbermõõt – mõni uue aja mees võiks niisiis huvi pärast võrrelda, kas vanavanaisa või vanavanavanaisa oli atleetlikum kui tema.

03.12.2014 05.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto