Sisukord
Päevakomm
Postimees
04.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male Vene pool ei näita vähimatki vastutulekut palju õnne Professor: eestlased ei sure iial välja Ilmasõjas käinud marsivad internetti tagakülg Koostöökogu lõikaks «puugid» välja Kaitsja: vangina ei ole Kohver Venemaale vajalik Ajaloomuuseumis avati näitus Saksa okupatsioonist Eesti lühiuudised Eestimaalaste kingitud klaver alustab teed Ukrainasse Puudega laste hoiu raha väheneb Majandus Eesti kulutused teadus- ja arendustegevuse langesid 14 protsenti Riigikogu eraldas raha haiglate ostuks ja rongide liisinguks Üleminekut SEPA massmaksetele pikendatakse aasta võrra Majanduse lühiuudised Kaupmehed on jõulumüügi suhtes optimistlikud Välismaa Islamiriik liidab vaenlasi ühiseks rindeks Endine NBA täht astus politseinike eest välja Arvamus Joris Van Bladel: fuck Euroopa Liit? Lugeja kiri: rahvussuhted Eestis Lugeja kiri: ajakindlat advendiaega Tiit Kändler: vapra maalisõduri tagasimarss Olev Remsu: Putin ja ajalugu Päeva karikatuur Juhtkiri: hoogtöö riigireformiga Irina Kablukova: kolmandale katsele Kultuur Goooddd!!! Ma tahan seda juba näha* Digilugeja rõõm: tasuta digiraamatulaenutuse kõrvale ilmus kommertsteenus Sport Spordi lühiuudised WADA sai Veerpalu ja Lallukka juhtumitega seoses olulise kohtuvõidu Mart Poomi hard core elu Valga alistas TLÜ/Kalevi, Tarvas võitis Dinamot Kalev plaanib Tallinna ulmelist staadioni Tartu Kass ja taat mängivad jõuluõhtut Tartu Postimees ootab piparkoogist meistriteoseid Naerda ja nutta tuleb näitlejannal laval üksi Sirje Leini teab, et lugemine nakkab Tartu kaalub raudteeületuskohana nii silda kui tunnelit Kolme auguga leib tõi võidu Volikogu arutab Tartu bussijaama planeeringu kehtestamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Irina Kablukova: kolmandale katsele

2 min lugemist
Irina Kablukova FOTO: Erakogu

Plaan luua venekeelsetele Eesti elanikele mõeldud telekanal on hakanud tasapisi piirjooni omandama. Muidugi, esialgu pole kanalil veel ei töötajaid ega pealikku, kes oma üksuse vaatajate nimel võitlusse viiks. Pole isegi umbkaudset võimalike saadete ja partnerite nimekirja. See-eest on välja öeldud 2,5 miljoni euro suurune summa, mille riik on valmis eraldama (aga riigieelarvet pole samuti veel heaks kiidetud).

Ühtlasi on kindlaks määratud, et jutt ei käi mitte juba olemasolevate võimaluste arendusest – kasvõi sealsamas ETV2s –, vaid põhimõtteliselt uuest kanalist. Milline see olema saab? Alatised kritikaanid on juba kogu mõtte rasvaselt läbi kriipsutanud, kuulutades, et «Ameerika propagandat» nad vaatama ei hakka. Isegi mitte poole silmaga.

Professionaalid, kes teevad vahet mikrofonil ja mikrolaineahjul, pugesid peitu. Paljud neist on juba varem seda õnne tunda saanud – uskuda, et on olemas siirad kavatsused luua täisväärtuslik venekeelne telekanal, mis ei pea kogu aeg pidama võitlust ellujäämise nimel, vaid kus on võimalik tegeleda loominguga. Nii oli see ETV vene toimetuse aegadel, mil vaatajale pakuti tervet hulka täisverelisi venekeelseid saateid, kus tõstatati ning käsitleti kõige põletavamaid päevaprobleeme. Nii oli see ka vene saadete napiks jäänud õitsenguajal ETV2s, mis oli aprillisündmuste järel kingitud neile venelastele, kelle ajusid oli pesnud ja loputanud Moskva käsi.

Mõlemad projektid tõmbasid otsad kokku. Teleprofessionaalid jooksid laiali, kes kuhu. Oma loomingulise ellujäämise eest tuli igaühel endal hoolt kanda. Praegu mõtlevad nad taas: kas kõngeb kõik seegi kord või äkki – no imesid ikka juhtub – tuleb midagi siiski välja?

Mina kui vaataja, kelle tarvis leiti 2,5 miljonit eurot, jään mõtlikuks. Ühelt poolt on kõik see äärmiselt huvitav. Tahaksin vaadata venekeelseid arutelusaateid oma kodumaa, Eesti elust. Olen püüdnud õppida eesti keelt, kuid nagu paljude jaoks, on teise keele pidev kuulamine mulle väsitav. Teiselt poolt näib mulle miskipärast, et ka seekord kuivab ideede ja fantaasia vool üpris ruttu kiduraks nireks. Ehk kolitakse «Aktuaalne kaamera», mida peaaegu iga päev vaatan, uude kanalisse üle. Siis pole mul vaja enam ka ETV2 sisse lülitada, nii nagu kunagi loobusin ETVst.

Ent aitab kaeblemisest. Kõik see on hea, isegi põnev. Äärmisel juhul, kui ma kunagi, 30 aasta pärast lähen väljateenitud puhkusele, saan kirjutada elu viimase kolumni ETV38 kanali avamise kohta, kus päris kindlasti hakatakse Eesti venekeelse elaniku jaoks häid saateid tegema. Ja seda igavesti.

Seotud lood
03.12.2014 05.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto