P, 2.04.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Islamiriik liidab vaenlasi ühiseks rindeks

Jürgen Tamme
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Islamiriigi võitlejad Süürias.
Islamiriigi võitlejad Süürias. Foto: SCANPIX

Eile Brüsselis NATO peakorteris kohtunud 60 riigi ja organisatsiooni esindajad kinnitasid, et Süürias ja Iraagis ulatuslikke alasid hõivanud ning oma kontrolli all olevatel territooriumidel nn islamikalifaadi välja kuulutanud sunniäärmuslaste pealetung on peatatud.

Siiski märkis kohtumist juhtinud Ühendriikide välisminister John Kerry, et juuni algul Iraagis kiiret edu saavutanud ning riigi põhjaosas ligi kahe miljoni elanikuga Mosuli linna vallutanud ja pealinna Bagdadi suunal pealetungi alustanud rühmituse, mida liitlased keelduvad nimetama Islamiriigiks, vaid millele viidatakse selle vana nimetusega – Iraagi ja Levandi Islamiriik (ISIL) –, lõplik purustamine võib nõuda aastaid.

Brutaalsuse poolest eriliselt silma paistva rühmituse edasitung on peatatud liitlaste ühiste jõupingutuste tulemusena. Näiteks on piirkonnas lisaks Ühendriikidele õhurünnakuid korraldanud ka Prantsusmaa. Liitlaste ridadesse ei kuulu üksnes lääneriigid, vaid ka viis araabia riiki – Jordaania, Katar, Araabia Ühendemiraadid, Bahrein ja sunniitlik Saudi Araabia. Kerry sõnul on tänu koalitsioonile islamiäärmuslastel märksa raskem tugevneda ja rünnakuid korraldada.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tagasi üles