Sisukord
Kirjandus
Tänane leht
06.12.2014
Eesti dilbert male Horoskoop palju õnne Mälumäng Mälestiseks on saamas sadakond möödunud sajandi ehitist Saabus lendkonn, lahkus lakkhunt Vereta Jahi parimaks saagiks olid kuldnokad kivil Eesti lühiuudised Tiina Kangro kandideerib IRLi nimekirjas riigikogusse Edelaraudtee tahab rajada uusi rongijaamu Reformierakond: 300-eurone toetus on vanemahüvitise jätk Kuningagambiit Lühike tähelend Mees suure ideega #nullpunkt super luks Majandus Majanduse lühiuudised Kasvuhüpe tuli eksportides Kasvuhüpe tuli eksportides Välismaa Ungari kisub läänemaailmaga tüli Ungari lähtus Eesti saatkonda sulgedes majandushuvidest Välismaa lühiuudised Arvamus Postimees 1930. aastal Rein Langi essee: nii see on (kui Teile nii näib) Vabandus Madis-Ulf Regi: minu päevik 2014 Kuningagambiit Päeva karikatuur Lühike tähelend Mees suure ideega #nullpunkt super luks Juhtkiri: kaitsta või lammutada Sirje Niitra: milleks selline pood? Kultuur Preili Pariisist Kõik eesti filmid ei panustagi võikustele ja friikidele Aja auk. Näpp-päästikul-muzak Tiina Lokk: väga korralik debüüt Kõik eesti filmid ei panustagi võikustele ja friikidele Olle Mirme: tervik on nõrgem kui üksikosad Roman Baskin: üksi hoiaku eest tugev 4 Lenna Kuurmaa: üllatus-üllatus Üks tänav, pink ja puu... Luulehetk – hetk luules Sport Alusalu: olen õnnelik, kuid ihkan paremat Mets läheb Norrasse Valemängurid löödi aastateks auti Spordi lühiuudised Madalseisus iluuisutamise ainus intriig peitub naiste üksiksõidus Tarbija Väärtusi tuleb elada – jutust ei piisa AK Maailm vajab mitte-kangelast Taeva kingitus või piinlik hool Arhitektuuripreemia tagatuba Kuidas firmapeol ellu jääda Armastatuim/vihatuim Teraapiline teine Roman Baskin: üksi hoiaku eest tugev 4 Preili Pariisist Üks tänav, pink ja puu... Lenna Kuurmaa: üllatus-üllatus Luulehetk – hetk luules Ministeeriumi ehitajaks sai Tüng Ehitus Akadeemikute tuleproov: kes võidab näosaate? Diiselrongid uuele ringile Olle Mirme: tervik on nõrgem kui üksikosad Kaus on rohkem kui elus, ta on elu parimas vormis Tiina Lokk: väga korralik debüüt Rõõmsaid jõule! Kõik eesti filmid ei panustagi võikustele ja friikidele Higi ja hing Aja auk. Näpp-päästikul-muzak Nädala plaat. Vist viimane perealbum Eesti eelistab turvalist tuletõrjujat Rein Langi essee: nii see on (kui Teile nii näib) Mati ja Volli seiklused Arter Mina ja minu vinge elu! Uued vanad jõulumaitsed Karl-Erik Taukar, jõulukuu favoriit Viis moodsat kingitust Jõuluootuse aeg Pimedana nägijaks Horoskoop Harjutused kokkade olümpiaks Parimad õlletundjad teada Puti-Leida elu nagu muinasjutt Rikkalikud jõuluõunad slovaki käe all Tuline talvejook tšilliga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaus on rohkem kui elus, ta on elu parimas vormis

2 min lugemist
Jan Kaus FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Kirjanik Jan Kausi suurimaks probleemiks on lugude algused. Tema kolme põlvkonda elu haarav romaan «Ma olen elus» algab vaevaliselt.

Õigemini tekib tunne, et «olen tuhat korda lugenud, et keegi on plaadipoes ning leiab oma lapsepõlvelemmikute kogumiku või kuulab The Smitshi … Leidke mingi uus kujund helgest noorusajast rääkimiseks».

Esialgu on Kausi tekstist raske ka aru saada, kes on kes ja mis ajastus parasjagu tegevus toimub (sest kolme põlvkonna lugusid räägib autor läbisegi ning seetõttu hüppab tekst nii ajas kui ka ruumis). Lugemine on vaevaline umbes 40-50 lehekülge, pärast seda läheb romaan käima ning nii hoogsalt, et enne lõpetamist ei soovi raamatut käest pannagi.

Sofi Oksaneni romaanide «Puhastus» ja «Kui tuvid kadusid» tõlkimine on Kausile stiilile ja loo jutustamisele mõjunud arendavalt. Ma ei tea, kas see on kirjanikule kompliment, kuid mina mõtlen seda kiitusena.

Nii nagu Oksaneni romaanides, on ka Kausi romaani taustaks Eesti ajalugu, kuid fookuses on inimesed ja saatused. Kausi romaanis inimesed kannatavad, ning kannatavad seepärast, et nad ise usuvad, et neil pole valikuid ja seetõttu tuleb vastu võtta kõik, mida elu pakub – talutakse vägivaldset ja alkoholi liialt pruukivat abikaasat; mehe armukest, kellega saadakse sõbrannaks jne.

«Ma olen elus» valude skaala on sama lai kui Eesti elu. Samas ei mõju mitte ükski teema – vägistamine, avarii pealtnägemine, vähk, lahutus, armukesed, invaliidsus ja hooldust vajav ema – kunstliku või liigsena. Näib, et paljud valud on autorile endale tuttavad ja seetõttu on see raamat siiras. Romaanile lisab laiemat haaret globaalse ravimiäri (täpsemini ravimtaimede äri) teema sissetoomine. Seega saab öelda, et Kaus on kirjutanud kaasaega peegeldava ajaloolise romaani.

Üllatuslikult saadab traagiliste, samas igapäevaste saatustega romaani helge toon. «Ma olen elus» pole politseikaadrid, vaid õnneliku lõpu aimdust lubav realistlik muinasjutt. Romaani pealkiri tõusebki kujundiks tänu selles tekstis peituvale optimismile ning usule, et kõik hull läheb mööda. Tuleb vaid ellu jääda ja ehk siis ühel päeval koputab sinu uksele keegi, kes sind päriselt mõistab.

Kusjuures vaatamata esimeste lehekülgede raskusele on «Ma olen elus» novellilikku pinget pakkuv terviklik jutustus.

2014. aasta on Kausil hea aasta – «Ma olen elus» on ta parim romaan ning suvel ilmunud minatuuride kogumik «Tallinna kaart» Kausi raamatute edetabelis auväärsel teisel kohal.  

Raamat

Jan Kaus 

«Ma olen elus»

Tuum, 2014, 280 lk 

Seotud lood
05.12.2014 08.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto