Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.12.2014
Eesti dilbert male Horoskoop palju õnne Mälumäng Mälestiseks on saamas sadakond möödunud sajandi ehitist Saabus lendkonn, lahkus lakkhunt Vereta Jahi parimaks saagiks olid kuldnokad kivil Eesti lühiuudised Tiina Kangro kandideerib IRLi nimekirjas riigikogusse Edelaraudtee tahab rajada uusi rongijaamu Reformierakond: 300-eurone toetus on vanemahüvitise jätk Kuningagambiit Lühike tähelend Mees suure ideega #nullpunkt super luks Majandus Majanduse lühiuudised Kasvuhüpe tuli eksportides Kasvuhüpe tuli eksportides Välismaa Ungari kisub läänemaailmaga tüli Ungari lähtus Eesti saatkonda sulgedes majandushuvidest Välismaa lühiuudised Arvamus Postimees 1930. aastal Rein Langi essee: nii see on (kui Teile nii näib) Vabandus Madis-Ulf Regi: minu päevik 2014 Kuningagambiit Päeva karikatuur Lühike tähelend Mees suure ideega #nullpunkt super luks Juhtkiri: kaitsta või lammutada Sirje Niitra: milleks selline pood? Kultuur Preili Pariisist Kõik eesti filmid ei panustagi võikustele ja friikidele Aja auk. Näpp-päästikul-muzak Tiina Lokk: väga korralik debüüt Kõik eesti filmid ei panustagi võikustele ja friikidele Olle Mirme: tervik on nõrgem kui üksikosad Roman Baskin: üksi hoiaku eest tugev 4 Lenna Kuurmaa: üllatus-üllatus Üks tänav, pink ja puu... Luulehetk – hetk luules Sport Alusalu: olen õnnelik, kuid ihkan paremat Mets läheb Norrasse Valemängurid löödi aastateks auti Spordi lühiuudised Madalseisus iluuisutamise ainus intriig peitub naiste üksiksõidus Tarbija Väärtusi tuleb elada – jutust ei piisa AK Maailm vajab mitte-kangelast Taeva kingitus või piinlik hool Arhitektuuripreemia tagatuba Kuidas firmapeol ellu jääda Armastatuim/vihatuim Teraapiline teine Roman Baskin: üksi hoiaku eest tugev 4 Preili Pariisist Üks tänav, pink ja puu... Lenna Kuurmaa: üllatus-üllatus Luulehetk – hetk luules Ministeeriumi ehitajaks sai Tüng Ehitus Akadeemikute tuleproov: kes võidab näosaate? Diiselrongid uuele ringile Olle Mirme: tervik on nõrgem kui üksikosad Kaus on rohkem kui elus, ta on elu parimas vormis Tiina Lokk: väga korralik debüüt Rõõmsaid jõule! Kõik eesti filmid ei panustagi võikustele ja friikidele Higi ja hing Aja auk. Näpp-päästikul-muzak Nädala plaat. Vist viimane perealbum Eesti eelistab turvalist tuletõrjujat Rein Langi essee: nii see on (kui Teile nii näib) Mati ja Volli seiklused Arter Mina ja minu vinge elu! Uued vanad jõulumaitsed Karl-Erik Taukar, jõulukuu favoriit Viis moodsat kingitust Jõuluootuse aeg Pimedana nägijaks Horoskoop Harjutused kokkade olümpiaks Parimad õlletundjad teada Puti-Leida elu nagu muinasjutt Rikkalikud jõuluõunad slovaki käe all Tuline talvejook tšilliga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kaitsta või lammutada

2 min lugemist

Muinsuskaitseameti plaan tunnistada mälestiseks hulk üle Eesti paiknevaid läinud sajandi ehitisi, suur hulk neist nõukogude ajast, väärib märkamist. Selle üle, et ENSV tingimustes valminud arhitektuuri  suhtutakse liiga hoolimatult, on kurdetud küllalt sageli ning mõndagi tollele ajale iseloomulikku ongi meie tänavapildis juba päästmatult hävinud või kadumas.

Tuntuim näide ajastu hääbumisest on vast Tallinna linnahall, mille laokilejäämine on juba pea sama kõmuline kui kunagist olümpiaobjekti ümbritsenud pseudoglamuurne aura. Sel aastal kogunes rahvas vähemalt korraks hoone katusele Briti lendurite õhushowʼd jälgima, nii et kui mitte muud, siis vaateplatvormina on temast veel kasu.

On ka päris selge, et suur jagu nõukogude ajal ehitatut ei vääri kaitsmist, on tüüpiline kolefunktsionaalne haltuura, mida on täis kogu Putini taganutetav impeerium Kaliningradist Vladivostokini. Enamikul sellest pole isegi seda kitšilikku külgetõmmet, mida võib nii sagedasti näha kunagise Jugoslaavia monumentaalarhitektuuris.

Kiirpilk Eesti muinsuskaitsjate nimekirjale toob nostalgilisena meelde ajastu, mil kõige ägedam ja moodsam fassaadimaterjal tundus punane telliskivi. Vaadake kasvõi juba tänavu mälestiseks tunnistatud Viljandi tuletõrjedepood või üpris ikooniliselt ebapraktiliseks ehitatud Kuressaare (õigupoolest Kingissepa) bussijaama. Mingid sellised näited omaaegsetest kaasaegsuse-püüdlustest võiks tõepoolest jääda ajastut tunnistama. Või ka need Tallinnas Trummi tänaval asuvad ridamajad, mida küll ei esitata kunagi Mies van der Rohe Euroopa arhitektuuripreemiale, nagu vaid väikese jalutuskäigu kaugusel asuvaid Lõvi Pargi elamuid (vt tänase PM AK fookuslugu), ent mis kannavad siiski parajalt omanäolist ja oma vahetu keskkonnaga kokkukõlavat vaimu.

Olnu säilitamine on kahtluseta väärtus, kuid kusagil jookseb ka see piir, millest üle pingutada ei tasu. Näiteks Tallinna Gonsiori tänava telemaja puhul tuleks otsust tehes kindlasti arvesse võtta seal tegutseva ERRi seisukohti ning plaane.

Arhitektuurihuvilised annaks ilmselt palju, et kiigata korraks 22. sajandi muinsuskaitsjate töölauale: mida praegu rajatavast tulevikus säilitamisvääriliseks peetakse? Pole vist kahtlust, et n-ö preemiaarhitektuur sinna paljuski jõuab. Keegi ei kujuta Tallinna enam ette Kumuta, Riiat uue uhke rahvusraamatukoguta, peagi ehk ka Helsingit tuliuue Guggenheimi muuseumita. Aga tulevased riigiarhitektuurilised risttahukad meie pealinna Suur-Ameerika ning Lubja tänaval? Vaevalt et tulevikus mõõdetakse nende jäävväärtust ametniku töötunni odavuses ruutmeetri kohta.

Seotud lood
05.12.2014 08.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto