T, 29.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ott Lumi: Ratsionalistid ja inkrementalistid - meie elu yin ja yang

Ott Lumi
Ott Lumi: Ratsionalistid ja inkrementalistid - meie elu yin ja yang
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
TLMPM03: OTT LUMI :TALLINN, EESTI, 26MAY14.
tl/Foto TAIRO LUTTER/POSTIMEES
TLMPM03: OTT LUMI :TALLINN, EESTI, 26MAY14. tl/Foto TAIRO LUTTER/POSTIMEES Foto: Tairo Lutter / Postimees

Üle aastate on Eestis on alanud tõsine riigireformi debatt. Reformide, iseäranis riigihalduse muudatuste elluviimiseks vajab ühiskond adekvaatset mentaalset seisundit. Seepärast ei analüüsi suhtekorraldaja Ott Lumi siinkohal mitte ettepanekute sisu, vaid nimelt mainitud seisundit.

Hoiakulised vastuolud riigi reformimise katsetel on alati teravad, sest süsteemi keset on alati palju keerukam reformida kui tema väliseid siirdeid, näiteks valdkonnapoliitikaid. Näeme, et kogu debati kohal laiub risk kapitaalselt kokku joosta, nii poliitiliselt kui ka administratiivselt.

Laiemalt vaadates ei ole tegemist konfliktiga poliitik vs poliitik, poliitik vs ametnik, poliitik vs ettevõtja, kuigi kõik need elemendid on olemas. Probleem on põhimõttelisem: mentaliteetide kokkupõrkes. Nimetagem selle debati osapooli suure üldistusastmega ratsionalistideks ja inkrementalistideks.

Tagasi üles