Sisukord
Uudised
Tänane leht
08.12.2014
Eesti dilbert India uputab laevakaitsjaid bürokraatiasse male Horoskoop palju õnne Mälumäng Jukose eksmänedžer: Vene riigiadvokaadid töötavad ainult uurimise huvides Nõiaring riigi laguneva kinnisvara ümber tagakülg Päkapikk tegi Tartus tasakaalutrikke Eurosaadikud proovivad aidata Eesti lühiuudised Tuleviku valitsusjokker – noorteminister? Majandus Ukrainlaste edu innustaks venelasi Ukrainalt oodatakse hüpet kuristikku Inimesed on muutusteks valmis Pimendamine, terror ja sularaha puudus Majanduse lühiuudised Välismaa Ukrainalt oodatakse hüpet kuristikku Iisraeli ajakirjaniku sõnul pagevad palestiinlased lahenduse eest Välismaa lühiuudised USAd ähvardab taas valitsuse tööseisak Arvamus Juhtkiri: riigi kinnisvara vajab inventuuri Jüri Vendik: Putini pleenumiläkitus Illimar Leppik von Wirén: Rootsi patiseis Postimees 1915. aastal Lugeja kiri: «pärast seda» ei ole «selle pärast», aga miks ka mitte Mart Luik: Reformierakond 2.0 Ott Lumi: Ratsionalistid ja inkrementalistid - meie elu yin ja yang Sport Pärnu alistas Tartu Bigbanki ja tõusis Selveriga liidrikohta jagama Spordi lühiuudised Kirpu ei oska mõne arvates vehelda, kuid võidab Täna selgub, kellega Eesti mängib Venemaa ähvardab dopingufilmi autori vangi panna MMil 12. koha saanud Aljand: tuleviku jaoks oli tähtis võistlus Imetreener vallutab Klavani abiga tippe Tarbija Kodule jõulutulesid valides uuri kaablit Fotoalbum on jälle moes Arter Üllatusi ette valmistades Tartu Tartlased tundsid häda ja viletsust sõdimatagi Muusikakooli müürid kerkivad Remonditud kirikusaal täitus rahvaga Kõrgetes kingades jalad ei pea valu taluma Püssirohukelder kees ideedest, mis pürivad maailma Nutikas abimees jahimehele ja koerale Jüri Saar Tartu linnavolikogust: bussijaama arutelu ja kaks häirekella Koolid lähevad üle kiibiga õpilaspiletitele Toidukraam jõuab Piirissaarele nagu kingitus Lihase ilu on sportliku vaataja silmades Meelelahutus Koomiks Sudoku

Püssirohukelder kees ideedest, mis pürivad maailma

3 min lugemist
Ärikiirendi Buildit idufirmade tooteesitluspäev Püssirohukeldris. Pildil ärikiirendi Buildit tegevjuht Aleksander Tõnnisson. FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Eelmisel nädalal esitles oma toodet üksteist idufirmat, kes on lihvinud end riistvarakiirendis Buildit.  Sündmus leidis aset Püssirohukeldris, mille kohta Eesti äriingel Marek Kiisa arvas, et nii nime kui sisu poolest sobis püssirohukelder demoõhtuks ülihästi.

«Mul oli väga hea meel näha globaalse haardega rahvusvahelist seltskonda ja maailmatasemel üritust,» sõnas Marek Kiisa, kes on Eesti äriinglite assotsiatsiooni EstBAN üks asutajaid ja juhte.

Kiisa lisas, et kui tänapäeval panustatakse väga palju tarkvaraärisse, siis on tal eriti suur rõõm näha päris asjade tegijaid. Ta imetlus on suur eriti seetõttu, kuna teab, et just päris asjadega on maailma vallutada palju keerulisem kui tarkvaraliste uuendustega. Päris asjade turuletoomist peab saatma eriti kõrge pilotaaž ning turg tuleb vallutada suure kõmina ja müdinaga veel enne, kui osavad Aasia näpud toote kopeerida jõuavad.

Tartu teaduspargis tegutseva Builditi erakapitalil põhineva investeerimisfondi suurus on ligi 500 000 eurot  poolteisekümneks aastaks. Selle aja jooksul investeeritakse vähemalt 24-sse robootika või elektroonikaga tegelevasse ettevõttesse, et viia need kolme kuuga tööstusliku prototüübini ja valmistada ette järgmiste investeeringute kaasamiseks. Kiirendi tegevust toetab EASi Start-up Estonia programm, mida rahastatakse Euroopa regionaalarengu fondist.

Kolmekuuline mentorprogramm

Builditi tegevjuht Aleksander Tõnnisson ütles, et kui esimese kolme kuuga lihvis end nende juures neli idufirmat, siis seekordse pesakonna moodustas juba 11 alustavat firmat, mis on pärit Eestist, Lätist, Soomest, Bulgaariast, Venemaalt, Suurbritanniast, Indiast ja Palestiinast.

Ta selgitas, et ärikiirendi on investeerimismudel, kus rõhk ei ole mitte rahasumma suurusel, vaid programmil, mis annab võimaluse osa saada rahvusvaheliselt tunnustatud mentorite koolitusest ja nõuannetest.

«Meil on niisuguseid mentoreid 90. Eriti meeldib meile tuua siia inimesi Ameerika Ühendriikidest, sest neil on hoopis teine maailmavaade ning nad suudavad anda väga head nõu,» ütles ta.

Builditi kolmekuulise programmi järel saab üsna kindla selguse, kas ühel või teisel meeskonnal on potentsiaali edasi töötada või kas neil on niisugune toode, mil on võimalus turul ellu jääda.

Aleksander Tõnnissoni sõnul «surevad» need idufirmad, kes ei suuda leida toimivat ärimudelit, või kel ei ole oma tootele turgu või kes ei oska nendele turgudele jõuda. Või kel saab raha otsa enne, kui suudetakse end piisavalt tõestada selleks, et kaasata lisainvesteeringuid.

«Palju start-up’e sureb ka meeskonna lahkhelide tõttu. Kui sa ehitad väikse meeskonnaga ja piiratud rahaliste vahenditega globaalset ettevõtet, on pinged kerged tekkima,» rääkis ta.

Ka investeerijad tajuvad riske, kuid ometi on mäng põnev. Investeeritakse lootuses, et need, kes ellu jäävad, katavad ka juba tekkinud kulud.

Mis saab idufirmadest pärast ärikiirendi programmis osalemist? Aleksander Tõnnisson vastas, et see jääb nende enda otsustada, et kas nad ehitavad oma firmat Eestis edasi või lähevad tagasi kodumaale.

Näiteks esimeses pesakonnas, kus olid Eesti, Bulgaaria, Suurbritannia ning üks saksa-rootsi segatiim, läksid koju ainult bulgaarlased, kuna teistele hakkas Tartu meeldima. «Rolli mängib asjaolu, et ühe ja sama raha eest elab Eestis kauem ära kui näiteks riigis, kust siia on tuldud,» ütles Tõnnisson.

Eduraja otsingud

Äriingel Marek Kiisa tõi idufirmade nimetegemispäeval kõneldes näite ettevõttest, mille äriplaan muutus viis korda ning mil oli kokku 22 suunda, kus raha teenida.

«Ettevõtte arengut võib võrrelda elusorganismi arenguga, mida mõjutab aeg ja keskkond. Alustava firma ideed võivad huvitavaks muutuda hoopis muus valdkonnas võrreldes esialgsega,» rääkis ta. «Tavastatistika ütleb, et kümnest iduettevõttest üks saab edukaks.»

Eelmise nädala üheteistkümne tooteesitluse järel julgeb Marek Kiisa aga ennustada, et vähemalt kolm-neli neist on väga tugeva potentsiaaliga tiimid, kellest tulevikus kindlasti kuuleb. Investorid eelistavad neid, kes on kirglikult pühendunud ning väga sihikindlad. See ongi ta sõnul edu retsept.

Juba praegu võtab Buildit vastu avaldusi järgmistelt idufirmadelt, kel on šanss pääseda ärikiirendi kevadisse kolmekuulisesse mentorprogrammi. Avaldusi võetakse vastu 15. detsembrini Builditi veebilehel www.buildit.ee.

Seotud lood
06.12.2014 09.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto