Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne Eesti lühiuudised Politsei võib vormi külge saada mikrokaamerad Nõmme korterid on kõige odavamad Väidetav peksja on ekspertiisi järgi süüdiv Lahkeid annetajaid on SDEs peale Ossinovskigi Kihnu sai vahva sadamahoone Abi sotsidele tuleb papa Ossinovski vahendusel Venemaalt Vene teleinimesed ootavad uuelt kanalilt järjepidevust Kodutu lõikas soomlasel kõrvad peast Majandus Raport: Eesti pensionäride hulgas on vaeseid suhteliselt vähe Majanduse lühiuudised Piimafarmid läksid lehmade toidulaua kallale Välismaa Euroopa püüab Türgit enda poole tirida Arvamus Kõva sõna Artemi Troitski: vaenulikud hääled Mart Nutt: mis riigis me sündisime? Postimees 1900. aastal Jüri Heinla ja Mehis Sihvart: tulevikus kehtib seadus siis, kui ta on pilves Vreni Veskimägi: kas Eesti vajab LNG terminali? Juhtkiri: taat ja telekanal Argo Ideon: ükskõik Sport Spordi lühiuudised Kirsipuu: Eesti ratturid pole dopingudoktoriga seotud Eesti suur võimalus – loos tõi soodsa alagrupi Kas Norra ülevõim tapab suusatamise? Tarbija Wire – uus minimalistlik suhtlusrakendus Sony jätkuvalt küberrünnakute ohver Tartu Sirje Potisepp: Tartumaa tööstused väärivad tarbija poolehoidu Lagunevad lasteaiahooned sunnivad valusaid valikuid tegema Tartu lasteaiad on ettekirjutused täitnud Tartu vajab juurde kümmekond bussi Jõulupuude hinnad pole tõusnud Teatriarvustus. On nostalgialaine Tartu peal Jüri Kõre: üürieluase – kellele ja milleks? Arg ja ettevaatlik sinikael elab Tartu linnas kui julge hunt Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1900. aastal

1 min lugemist
Tellijale Tellijale

Muusikalise hariduse edenemisest rahva keskel. Küsimus, et rahva keskel muusikast haridust tarvis edendada on, ei kao ammust ajast ajalehtede veergudelt. Laulu ja muusika kasvatav tähtsus, nende mõju rahva kõlbluse kohta ei tarvita selle järele, mis asjatundjad isikud selle kohta mitmel ajal ütelnud on, enam mingisuguseid seletusi. Palju kahetsemist sünnitab praegune vana Vene rahvalaulu muutmine nende keskel, kellele Vene laul kallis on, mitte ainult tema sisu poolest, vaid ka muusikalisest küljest. Aega, mida rahva luule praegu elab, peab kahtlemata erandliseks ehk õigem haiglaseks asjaks pidama. Muutunud ühiseluliste ehk sotsialsete ja majandusliste elu tingimuste mõjul on rahvalaul, mis rahva ilmavaate peegel on, tema vaimlist elu, tema olu ja tundmusi kujutab, inetu sihi saanud: et ta vabrikus, kasarmus, trahteris sünnib ja sagedasti kõlvatust kirjeldab, mis maal tundmata on, siis on ta alatut ja kõlvatut laadi.

See nähtus on vastuvaidlemata ajutine. Rahvalaul kiratseb, aga tema muutumine ei näita sugugi, et rahvaluule kadumas on; ümberpöördud, peab arvama, et ajajooksul, kui uute voolude läbi vapustatud rahva elu selgub, kui uued rahva aated selgeks saavad, jälle tõsiseid rahva laulu-tööd ilmuvad, millel uued aated ning vaated ja täiesti uuendatud sisu on. Sellepärast tuleb arvata, et praegu rohkem, kui millalgi teisel ajal, soovitav oleks rahva vabale luulele appi tulla sellega, et temale tõsisema muusikalise hariduse edenemise läbi täielikumaid eeskujusid pakutaks.

08.12.2014 10.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto