Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
09.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne Eesti lühiuudised Politsei võib vormi külge saada mikrokaamerad Nõmme korterid on kõige odavamad Väidetav peksja on ekspertiisi järgi süüdiv Lahkeid annetajaid on SDEs peale Ossinovskigi Kihnu sai vahva sadamahoone Abi sotsidele tuleb papa Ossinovski vahendusel Venemaalt Vene teleinimesed ootavad uuelt kanalilt järjepidevust Kodutu lõikas soomlasel kõrvad peast Majandus Raport: Eesti pensionäride hulgas on vaeseid suhteliselt vähe Majanduse lühiuudised Piimafarmid läksid lehmade toidulaua kallale Välismaa Euroopa püüab Türgit enda poole tirida Arvamus Kõva sõna Artemi Troitski: vaenulikud hääled Mart Nutt: mis riigis me sündisime? Postimees 1900. aastal Jüri Heinla ja Mehis Sihvart: tulevikus kehtib seadus siis, kui ta on pilves Vreni Veskimägi: kas Eesti vajab LNG terminali? Juhtkiri: taat ja telekanal Argo Ideon: ükskõik Sport Spordi lühiuudised Kirsipuu: Eesti ratturid pole dopingudoktoriga seotud Eesti suur võimalus – loos tõi soodsa alagrupi Kas Norra ülevõim tapab suusatamise? Tarbija Wire – uus minimalistlik suhtlusrakendus Sony jätkuvalt küberrünnakute ohver Tartu Sirje Potisepp: Tartumaa tööstused väärivad tarbija poolehoidu Lagunevad lasteaiahooned sunnivad valusaid valikuid tegema Tartu lasteaiad on ettekirjutused täitnud Tartu vajab juurde kümmekond bussi Jõulupuude hinnad pole tõusnud Teatriarvustus. On nostalgialaine Tartu peal Jüri Kõre: üürieluase – kellele ja milleks? Arg ja ettevaatlik sinikael elab Tartu linnas kui julge hunt Meelelahutus Koomiks Sudoku

Argo Ideon: ükskõik

2 min lugemist
Argo Ideon FOTO: PEETER LANGOVITS/PM

Kas teate ansambli Leningrad laulu valimistest? Seal valmistub minategelane hoolega valimispäevaks. Ta püsib kaine, «ei nuusuta midagi» jne, kui aga saabub otsustav hetk, annab hääle «против всех» – kõigi kandidaatide vastu.

Venemaal oli valimistel pikka aega ka selline võimalus olemas, vahepeal see kaotati, kuid nüüd on kohalikel valimistel taas seadustatud. Võib öelda, et selliselt on Vene valimissüsteemi ametlikult sisse kirjutatud võimalus avaldada toimuva suhtes lihtsalt ükskõiksust – ei hakka siinkohal kirja panema seda konkreetsemat sõna, millega naabrite juures asja rahvasuus tähistatakse (ja mida peetakse teinekord sealse rahvusliku mentaliteedi üheks põhijooneks – tõtt vast sama palju kui anekdootides, et kõik eestlased on üliaeglased).

Ükskõiksust on Eestis igatahes kombeks taunida. Mis aitab ükskõiksust vähendada, see kõik on hea. Ükskõiksusega tuleb asuda võitlusse – aktiivselt, nagu sõditakse riiklikul tasemel alkoholismi, suitsetamise, liiklussurmadega.

Kuid kas ükskõiksus ikka on kohutavalt paha?

Veidi asjade üle juureldes on ju enamik inimestest enamiku ajast enamiku maailma asjade vastu täiesti ükskõiksed. Muud võimalust ei eksisteeri. Miljonid probleemid, mured, ülesanded, kuid ööpäevas on 24 tundi, enamik sellest täidetud kohustusliku menüüga. Piiratud mänguruumis ei tähenda ükskõiksus paljude asjade suhtes midagi muud, kui et sul on olemas mingid prioriteedid.

Näiteks ei ole erilist mõtet taunida seda, et paljud inimesed ei käi valimas. Meil Eestis ei ole «против всех» lahtrit valimissedelil, seega on mittevalimine üks võimalusi oma ükskõiksust valimiste vastu just aktiivselt väljendada. See on ka mõistlikum kui sedeli rikkumine, sest viimane tähendab teiste inimeste jaoks lisatööd.

Ei maksa väga pahandada sellegi üle, kui on inimesi, keda poliitika absoluutselt ei huvita, ning nad isegi ei jälgi seal toimuvat. Kogu rahvas on poliitikas hõivatud üksnes murrangulistel aegadel, nagu meil 80ndate lõpus ja 90ndate alguses. Meelt avaldama ja allkirju koguma hakatakse ikka siis, kui midagi on valesti.

Öeldakse küll, et kui sina ei tegele poliitikaga, siis tegeleb poliitika sinuga. Kuid ega ole ka midagi katki, kui inimene tunneb end juba piisavalt kindlustatuna, turvatuna ja vabana. Seega on tal võimalik jätta poliitika eest hoolitsemine teistele. Tegelikult ju privileeg – võidetud aeg, mida kasutada muuks.

Eesmärk peakski olema jõuda ükskord niikaugele, et kõik saavad seda privileegi kasutada. Valitsus- ja juhtimisteenust osutavad siis robotid – nagu Iain M. Banksi «Kultuuri» maailmas, ja kaugemale väljaarendatud utoopilist heaoluühiskonda annab kirjandusest otsida. Kui juba laiskus on sünnitanud ridamisi leiutisi, mis inimeste elu lihtsamaks teevad, siis miks mitte rakendada ka ükskõiksus helge tuleviku teenistusse.

Seotud lood
    08.12.2014 10.12.2014
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto