T, 4.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mart Nutt: mis riigis me sündisime?

Mart Nutt
, Eesti Inimõiguste Instituudi nõukogu liige (IRL)
Mart Nutt: mis riigis me sündisime?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mart Nutt.
Mart Nutt. Foto: Peeter Langovits

Mis riigis sündis inimene, kes nägi ilmavalgust Varssavis ajavahemikus 1940–1945? Vist ei kahtle keegi, et Poolas. Kuid võib ka teismoodi mõelda. 1939. aasta sügisel oli Natsi-Saksamaa vallutanud Poola ning Varssavi liideti Grossdeutschlandiga. Sellest tõigast lähtuv ametnik märgiks dokumenti, et see inimene sündis hoopiski Saksamaal. Kui niisugune asi juhtuks, põhjustaks see ilmselt rahvusvahelise skandaali, ametnik vallandataks ja riigipea paluks kogu avalikkuse ees vabandust.

Ometi, kui selline asi juhtub Balti riikidega, siis jääb mõnedel välisriikide ametnikel õigust ülegi. Pean silmas vahejuhtumit, kus Soomes väljastati Eestis sündinud isikule juhiluba, milles märgiti sünniriigiks RUS. Selliseid juhtumeid on Balti riikides sündinutega mujalgi – Rootsis, Hollandis, Suurbritannias…, kus sünniriigiks on märgitud kas RUS, SUN; SOV või USSR. Kuid mis vahe on 1940. aastal okupeeritud Varssavil või 1975. aastal okupeeritud Tallinnal?

Tagasi üles