Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Raul-Allan Kiivet: küsime haigekassalt osa rahast tagasi?

Raul-Allan Kiivet FOTO: Postimees.ee

Kavatsetava muudatusega lükatakse kõrvale Eesti ravikindlustuse põhiväärtused – solidaarsus ja õiglus, kirjutab TÜ tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet.

Tellijale Tellijale

Novembri viimasel nädalal kogunenud haigekassa nõukogu otsustas edasi liikuda Eesti-sisese patsientide liikumise plaaniga. See on seotud oktoobris 2013 kohaldatud eurodirektiiviga 2011/24, mille käigus lisati ravikindlustuse seadusse §61-1 «Väljaspool ravijärjekorda osutatud tervishoiuteenuse hüvitis». Kas poleks kena, kui kindlustatud isikud saaks haigekassalt tagasi küsida osa rahast, mis nad on tasunud väljaspool ravijärjekorda saadud tervishoiuteenuse eest?

Kõik pole kuld, mis hiilgab, sest kavatsetava muudatusega lükatakse kõrvale Eesti ravikindlustuse põhiväärtused – solidaarsus ja õiglus –, mis on 20 aastat olnud meie tervishoiu suurimateks saavutusteks ja eeskujuks paljudele riikidele, sh kadestamisväärseks nii soomlastele kui rootslastele. Selgituseks – Eesti ravikindlustus tagab kõigile elanikele võrdse kohtlemise nii rahalise panuse kui teenuste valiku osas, kuid Soomes on 300 omavalitsust ja Rootsis 20 maakonda, mille elanikel on olulised erisused arstiabi ulatuse ja selle kaasrahastamise osas.

09.12.2014 11.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto