Sisukord
Arvamus
Postimees
10.12.2014
Eesti dilbert male Horoskoop palju õnne Mälumäng Pressisõbraks valiti Ossip ja -vaenlaseks Seli Seli end süüdi ei tunne ja kaebab edasi Eesti lühiuudised Tuntud IRLi poliitik sahkerdas uimastisõltlaste ravirahaga Jalavägi saab 44 kaitseinglit Oleg Ossinovski: väited solvavad Komisjon hakkab arutama Ämari kampaaniaklippi Ossinovski teod on rahast väärtuslikumad Inimrööv, ärikonflikt või peretüli? Majandus Seli end süüdi ei tunne ja kaebab edasi ISIS teenib päevaga miljoneid Majanduse lühiuudised Kehra paberitootja avas uue liini Nafta hind ei tõuse niipea Välismaa Eesti välistab KAVi ja suurendab osalust Mali missioonil ISIS teenib päevaga miljoneid Rumeenia muudab sõjakoera päästmiseks seadust Välismaa lühiuudised Prantsusmaa artikkel 5 kahtluse alla ei sea Arvamus Postimees 1932: lõvi-kabuhirm Lätis Mari Klein: paneme poed kinni Tõnis Oja: Eesti Energia tuleks tükeldada Juhtkiri: Merkel tüürib neljanda ametiaja poole Mart Raudsaar: uusvaimsus uues vabariigis Raul-Allan Kiivet: küsime haigekassalt osa rahast tagasi? Hillar Lauri: Eesti laenuvajaduse debatis kajab vaikus Päeva karikatuur Juhtkiri: Merkel tüürib neljanda ametiaja poole Kultuur Paabeli raamatukogu raamatukogus Sport Spordi lühiuudised Seli end süüdi ei tunne ja kaebab edasi Vägevalt võidelnud Rock kindlustas eurosarjas edasipääsu Peep Pahv: poliitmängurite võit spordi üle Ekstreemkeskus: alternatiiv hängimisele ja traditsioonidele Tallinn Tallinn jagab toetust erakondliku kuuluvuse alusel Tarbija Paljudel külmetavad käed ka soojas Tartu Laeva mehed puhuvad päästetööle taas hoo sisse Allveefotograafiast ja uusvaimsusest Suurpered pidasid Ahhaa teaduskeskuses jõulupidu Tartu uued rattateed seovad kesklinna äärelinnaga Paar kraadi võib maksta medali Tartlase juubel. Enn Sellik 60 Uskumatud lood ilusa patsiga konstaablitütrest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Merkel tüürib neljanda ametiaja poole

2 min lugemist

Toetus, millest Saksa Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) kongress eile Kölnis oma liidrile Angela Merkelile tunnistust andis, on igati märkimisväärne – teda toetas 96,7 protsenti delegaatidest. Kui lisame, et küsitluste järgi on rohkem kui pooled sakslased kolmandat ametiaega pidava liidukantsleri tegevusega rahul ning sooviksid tema jätkamist ka pärast 2017. aasta valimisi, on selge, et Angela Merkelil on Saksamaa poliitika käilakujuna selline toetus, millest enamik Euroopa riigijuhte vaid und võib näha.

See toetus hõlmab ka Merkeli välispoliitikat, mis muuhulgas osutab, et Saksamaa ühiskond hakkab oma liidukantsleri tuules lahti saama sinisilmsuse jäänustest Kremli suhtes. Vahetult enne CDU kongressi, möödunud pühapäeval, ilmus ajalehes Die Welt am Sonntag intervjuu Angela Merkeliga, kus ta väga selgete sõnadega analüüsis nii Moskva käitumist Ukrainas kui ka Gruusia ja Moldova survestamist. Angela Merkeli sõnad on nende riikide suveräänsuse, nende rahvaste vaba tahte poolel.

Meenutagem kõiki mõrusid ennustusi, kuidas lääne, sealhulgas Saksamaa suurettevõtete ärihuvid Venemaal muudavad võimatuks vähegi adekvaatse reaktsiooni Kremli rünnakule Ukraina vastu. Tegevusele, millega Moskva on üksiti rünnanud kogu Euroopa julgeolekut, seni kindlateks peetud ja rahu tagamisele suunatud rahvusvaheliste lepingute süsteemi. Arvati, et Saksamaa ühiskond on üldisemalt orienteeritud pigem majandushuvidele ega ole valmis tegema midagi, mis seaks ohtu eksporditulu. Need ennustused ei läinud täide. Ja see pole sugugi väike saavutus.

Sisepoliitikas on liidukantsleril rahva suurt toetust vaja ning see on seal mõneti kriitilisema tähtsusega kui paljudes teistes Euroopa riikides. Asi on nimelt selles, et ehkki muu maailm kaldub liidukantslerit käsitlema selle Euroopa suurriigi kindlakäelise liidrina, pole tal Saksamaa poliitilise süsteemi eripära tõttu kaugeltki nii palju võimu, kui pealiskaudsed väljastvaatajad arvama kipuvad.

Vaid osa poliitikatest on liidu pädevuses ning suurema jao inimeste igapäevaelu puudutavaid otsuseid teevad liidumaad. Valitsuse liikmed on oma ministeeriumides vägagi iseseisvad. Parlamendi kaks koda ei pruugi niisama lihtsalt ühte vankrit vedada, kohtu sõnal on seaduste jõustamisel suur kaal jne. Suursaadik Mart Laanemäe kirjutas: «Liidukantslerile ei jäägi selles olukorras muud rolli, kui juhatada valitsuse istungeid ja anda valitsuse poliitikale üldiseid suuniseid» (PM AK 21.09.2013).

Selles süsteemis peab liidukantsler olema erakordselt osav läbirääkija ning võimeline kasutama laia ampluaad poliitilisi võtteid, et olla sisuliselt mõjukas. Neljanda ametiaja poole tüüriv Angela Merkel on kahtlemata oma erilist osavust tõestanud.

Seotud lood
    09.12.2014 11.12.2014
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto