Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.12.2014
Eesti Arstide ületunnid arvestusest väljas Horoskoop dilbert Mälumäng male Uuel aastal tõuseb dokumentide riigilõiv palju õnne Eesti lühiuudised Vaida sillale kulub veel üle 30 000 euro Kosmosesse tuleb lähikonna uhkeim kinosaal tagakülg Riik otsib lahendust, kuidas piirata sarikaebamist 1112esikülg Ühtne hädaabinumber hakkab tööle uuel aastal TTÜ näitab laululava napilt päästetud mudelit Vangide kaebused ummistavad kohut Majandus Uuel aastal tõuseb dokumentide riigilõiv Kasvanud konkurents peatas jalatsite hinna tõusu Majanduse lühiuudised Vene keskpanga endine asejuht: hea, et Kreml veel hindu ei reguleeri Välismaa Prantslasi šokeerib plaan lubada poode avada 12 pühapäeval aastas Välismaa lühiuudised Kristi Raik: Venemaa praegune tee ei saa olla pikalt edukas Kuus riiki Venemaa ja Euroopa vahel Belglased jätavad hüvasti armastatud kuninganna Fabiolaga Ekspresident: Poola sundis USAd piinamisi lõpetama Arvamus Postimees 1902. aastal Kõva sõna Indrek Teder: kohtutee tollivabaks Kaja Kallas: suunanäitaja uutele riigikogu liikmetele Sirje Otstavel: naiste vaesus, laste vaesus Jarmo Mäkelä: hull aasta läbi soomlase silmade Päeva karikatuur Urve Eslas: ideede sõda Juhtkiri: kõva kartul ja kohtukoormus Sport Silmus Astana tiimi ümber tõmbub koomale Spordi lühiuudised Patused lätlased sundisid ennetustööle Uus ajastu Nõmme Kaljus Otepää MK-etapi raskem rada annab eestlastele eelise Tallinn Vaida sillale kulub veel üle 30 000 euro Tarbija Enim elevust tekitasid piparmündi ja tšilli-sidruni piparkoogid Tartu Cinamon võtab Tartus kasutusele uudse tehnika Aura aitab tõsta kultuuritöötajate palka Tartu ülikooli korvpallinaiskond sai esimese võidu Henri Kaselo: aeg investeerida inimestesse Piltuudis: kaksikutest poistel valmis esimene näitus PRIA plaanib kolida vanasse füüsikamajja Imre Mürk: kaasamise lõhkise küna ees ... Samelin hakkas tootma oma turvajalatseid Turu tänava sebrasid veel ei tule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jarmo Mäkelä: hull aasta läbi soomlase silmade

4 min lugemist
Jarmo Mäkelä FOTO: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Mida on Soomes mööduva hullu aasta jooksul välis- ja julgeolekupoliitika ning Venemaa kohta õpitud ning mida tegelikult tuleks õppida, kirjutab ajakirjanik Jarmo Mäkelä.

Tellijale Tellijale

Kõigest ühe aasta jooksul toimunud muutustest on Soomes tehtud järeldus, et meie julgeolekupoliitiline keskkond on kindel ja meid ei ohusta miski.

Mida siis õigupoolest oleks Soome pidanud õppima selle hullumeelse aasta sündmustest? Ukraina kriis on paljastanud kaks asja. Esiteks on osutunud fiktsiooniks meie usk, et tunneme Soomes Venemaad ja mõistame selle tegevust paremini kui teised.

Teiseks on paljastunud, et pole olemas Soome ja Venemaa erisuhteid, mida me oleme kujutlenud olemas olevat. Me usume, et kuna oleme olnud idanaabri head ja usaldusväärsed sõbrad juba üle poole sajandi, ei või Venemaa kuidagi soovida meile midagi halba. Kui Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütleb pressikonverentsil otsesõnu, et Soomel pole säärast erilist positsiooni, siis me lihtsalt katame oma kõrvad kätega.

10.12.2014 12.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto