Sisukord
Arvustused
Postimees
13.12.2014
Eesti Horoskoop dilbert Mälumäng male tagakülg palju õnne 1312esikülg Eesti lühiuudised Rauterite maaletooja Raadiomaja saab 50 000 euro eest kunsti «Ma olen pahv»-mees Piiriülene raha poliitikas Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Riigi kulukas meelemuutus Ebatavaline kollektsioon tõi valitsusse jõulurahu Majandus Majanduse lühiuudised Paljud helmeid müüvad e-poed on hääbunud Välismaa Poola tunnistab koostööd CIAga Välismaa lühiuudised Putinit kritiseeriv Vene poliitik: olen ohust teadlik Arvamus Rauterite maaletooja Päeva karikatuur Piiriülene raha poliitikas «Ma olen pahv»-mees Päästeingel ja kriminaal Neeme Korv: nõtke e-riigi umbes torud Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Juhtkiri: avatuseta pole vabadust Daniel Coll: jõulud jõulude ajal Kultuur Loomemajanduse õied Taust-mitte-taust Eesti hiphopi Linna Iff Toob pinge majja Haarav taasavastamine Põlev ajalugu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Sport Spordi lühiuudised Päästeingel ja kriminaal Karikafinaal: Pärnu võimas serv vs TTÜ ühtsus Korvpall on meie mäng! EMi piletid lähevad kui soojad saiad Sportlastele raha! Aga vastutasu? Tarbija Kommentaar: üksinduse õppetunnid Üksiolek kuulub inimeseks olemise juurde AK Põlev ajalugu Haarav taasavastamine Luulehetk – hetk luules Kuidas algajaid pagareid kiusatakse Loomemajanduse õied Vadi on Vadi, siin pole enam midagi teha Aita Andreil, Barbil ja Mihklil inimestega rääkida Eesti hiphopi Linna Iff Mati ja Volli seiklused Vaimutoitu pühadelauale Eiki Nestor: avatud suletud maailmas Kas ooperifantoom vajab riigi toetust? Aja auk. Kiireim piimamees Benny Hill Toob pinge majja Tallinna tramm asus teele Taust-mitte-taust Vaadata tagasi, et minna edasi Jõulukingitus piirivalvele Helge lapsepõlv närustes tingimustes Mihkel Kunnus: kõik noored elumalevasse! Galina Timtšenko: meil oli kaks valikut, Riia või Tallinn Arter Eksklusiivne juhtkiri ETV telejõulumees on tänavu Kersna Horoskoop Arter soovitab Margit Härma: kõige uhkema lakaga isane Pühadeküpsetis Briti moodi Mart Poom: lähen kas või läbi halli kivi Kaks ametit ja kolm last Palju polegi vaja Üks ohuks, teine rohuks, kolmas-neljas hingevõtja Ehi jõulud valgeks! Talvised veinisoovitused Nagu roosamanna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas algajaid pagareid kiusatakse

2 min lugemist
Evelin Ilves esitles raamatut «Leib. Ilo & Vägi» Arvo Pärt FOTO: Tiit Mõtus

Nii kui Evelin Ilvese raamat ilmus, oli hinnang teada: prouakese egotripp.

Nagu oleks vähe eelnenutest:

1. ......................

2. ......................

3. ......................

Anna vastust, Evelin, kes sa niikuinii naisõiguslaste konverentsidel suvaliste meestega sosistad!

Niimoodi, korraliku rusikastaskus kodanikuna, teose karvustamist alustati.

Siis tuli väejuhatus ja võttis raamatu ära.

Et mis sina ka tead, kui mõne saia vahel küpsetada suudad, siis on maailm kaagutamist täis, aga kui untsu läheb, pilgutatakse silmakesi, justkui polekski teinud. Pole lugemisvara lollidele.

Väejuhatuse vastu ei saa. Nemad ei võitle ausalt, vaid mehhaniseeritult.

Istus siis, luges. Mina tegin ennast võimalikult nähtamatuks.

«Väga äge raamat,» teatas väejuhatus nii viie minuti pärast, «mis egotripp? Esimene retsept on Evelini oma tütar ja see on täiesti õige leib! Voh! Evelini ennast pole veel leidnud...»

Veel viis minutit hiljem.

«Ossa, Kihnu Virve on saia teinud!»

Näita, tahtis ahjumustriliseks muutunud kameeleon öelda, aga polnud justkui mõtet.

«Ossa, kui äge sai!»

Ossa on ladina keeli kondid, nentis mimikroloog, aga hoidis noka maas.

«See on väga hea raamat,» kinnitati veel kord, «katsu sa vaid midagi halvasti öelda!»

Ma pole mõelnudki, mõtlesin mina. No tõepoolest, kunagi ajakirjanikupõlves on Evelini küpsetatud leiba hamba vahele saadud ja hea oli. Ikka tõsiselt hea, tõi meelde aja, kui poldud veel lolliks mindud, kõik oli ees, maailm tundus päikeseline ja igavene. Miks peaks vigisema? Pealegi, kui kunagi feministid vingusid, kuis presidendiproua kahtlaste isikutega sosistab, seeasemel et täie tähelepanuga kuulata loengut «Naiste keha on teistsugune kui meestel, nad elavad kauem ja kehvemini», kauplesin ma tegelikult talt väejuhatuse enda käsul leivajuuretist! Mis ainult minu laiskuse tõttu saamata jäänudki on. Siiani pakub lõbu mõte vahipataljoni poistega vaidlemisest: mehed, ma tulin juuretise järele, ausalt! «Seis! Samm tagasi!»

Loomulikult ei juletud seda välja öelda. Väejuhatus väljastas juba käsu:

«Nii! Ma teen nüüd sulle karaskit siit raamatust!»

Mis tähendas järgmist. Oberkommando saatis Landseri tundmatusse ehk puid tooma. Käskis tuld teha, jälgida ahju temperatuuri, muud mõistatuslikku. Ise mindi poodi, toodi aineid. Segati midagi, näoga: hoia eemale! Piir läheb siit!

Üsna keeks nägi välja ja oeh, kuis maitses...

Kelle retsept see siis oli, juleti küsida.

«Täis suuga ei räägita!»

Sisuline vastus kah:

«Haa!»

Siis kästi ära märkida raamatus leiduvad leivamäärete õpetused. Et pidada veel asjale juurde andma.

«Lühidalt, kiida taevasse!»

Jah, kas ma nüüd raamatut ennast saaks ise ka lugeda, niuts?

«Ei! Määrid ära! Pärast rasvased näpujäljed peal!»

Nii jäigi.

Arvustus

Evelin Ilves, Katrina Tang

«Leib. Ilo & vägi»

Varrak

191 lk

Seotud lood
12.12.2014 15.12.2014
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto